Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy zasługują na cebuliona? Rafał Zaorski twierdzi, że tak, i rusza z Cebullion.io

Powstaje kryptowaluta powiązana z polskim złotym. Ma dać impuls do rozwoju nowych obszarów cyfrowego rynku

Rafał Zaorski, założyciel bigshortbets.com, w telewizji BIZNES24 potwierdził prace nad projektem cebullion i ogłosił start serwisu cebullion.io. Celem jest stworzenie kryptowaluty powiązanej z polskim złotym (PLNC). Taki stablecoin (cyfrowa waluta połączona z aktywami, które nie podlegają silnym wahaniom kursu) miałby być w pełni kontrolowany przez KNF.

Przeczytajcie także: Wycenę Klarny czeka korekta

Na temat cebulliona mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w połowie maja. Okazało się wówczas, że w biuletynie Urzędu Patentowego znalazła się informacja o zarejestrowaniu takiego znaku słownego. Z dokumentacji wynikało, że zgłaszającym był właśnie Rafał Zaorski, a znak słowny dotyczy m.in. usług finansowych, bankowych i co najważniejsze: emisji walut wirtualnych. W tym miejscu warto dodać, że jeszcze pod koniec 2021 roku pojawiły się doniesienia o nawiązaniu współpracy między Zaorskim i spółką mPay. Miała ona zaowocować podjęciem prac nad stablecoinem.

Ze strony cebullion.io wynika, że powstaje polski cyfrowy pieniądz. Jest tworzony z myślą o obszarach rynku, w których widoczne jest zapotrzebowanie na cyfrowy odpowiednik złotego. Pojawia się też zapewnienie, że każdy token będzie miał 100-proc. pokrycie w gotówce lub innych aktywach, a jego wymiana ma być prosta.

Przeczytajcie także: Nowa aplikacja Credit Agricole jest już do pobrania

Projekt ten ma się wpisywać w zupełnie nową część rynku, stanowić siłę, która pozwoli tworzyć od podstaw biznesy nawet przez dekady. Co ciekawe, Zaorski podkreśla, że nie uda się uciec od tradycyjnych walut, a do rewolucji krypto potrzebny jest w pełni regulowany stablecoin. Bezpieczeństwo i transparentność mają odgrywać w tym przypadku istotne role. Na razie nie ma mowy o zbieraniu pieniędzy na rozwój tego przedsięwzięcia. Pojawiły się za to słowa o możliwym happeningu przed siedzibą NBP – miałyby się przed nią pojawić cebule.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies