Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
No i stało się. Sejm przegłosował obniżkę limitu na transakcje gotówkowe firm

Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy od przyszłego roku gotówką będzie można płacić maksymalnie 15 tys. zł

Wczoraj wieczorem Sejm przegłosował nowelizację ustawy o podatku dochodowym od firm i osób fizycznych oraz o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią od 1 stycznia przyszłego roku limit na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami zostanie obniżony z obecnych 15 tys. euro do 15 tys. zł. Wszystkie płatności przekraczające ten limit będą musiały przejść przez rachunek bankowy lub płatniczy. Jeżeli jednak przedsiębiorca zdecyduje się wnieść taką płatność gotówką, nie będzie mógł zaliczyć jej do kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytajcie także: Trwa rzeź bankowych oddziałów

Sejm większością głosów poparł tym samym poprawkę wniesioną dwa dni temu przez posła PiS Jacka Sasina, a zakładającą właśnie obniżkę limitu. Wcześniej bowiem Komisja Finansów Publicznych zmieniła rządowy projekt nowelizacji, nie zgadzając się na taką propozycję. Przeciwko zaostrzaniu prawa w tym zakresie opowiada się część specjalistów i środowisk biznesowych.

Podnoszą, że obniżenie limitu będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę, bo utrudni działalność niektórym firmom. Chodzi np. o firmy remontowe, które często świadczą swoje usługi w różnych miejscach w kraju i preferują gotówkę, bo tylko w ten sposób uzyskują pewność otrzymania zapłaty za wykonane prace.

Przeczytajcie także: Statystycznie każdy dorosły Polak ma umowę na dostęp do banku przez internet

Jednak Ministerstwo Finansów, które jest autorem nowelizacji, uważa, że dostęp do usług płatniczych jest dziś powszechny a dzięki wysokiej konkurencji w sektorze finansowym prowadzenie rachunku bankowego jest tanie. Natomiast obniżenie limitu na transakcje gotówkowe firm przyczyni się do zmniejszenia zjawiska szarej strefy. Na poparcie tej tezy podaje przykłady Hiszpanii i Portugalii, gdzie ostatnio wprowadzono bądź obniżono limity a w ciągu kilku lat udział szarej strefy w gospodarce znacznie się zmniejszył.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies