Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rzeź bankowych oddziałów trwa. W lutym zniknęło prawie 70 placówek

Z danych KNF wynika, że ponownie zmniejszyło się też zatrudnienie w branży

KNF opublikował przed chwilą raport na temat sektora bankowego w lutym. Wynika z niego, że na koniec tego miesiąca na terenie naszego kraju czynnych było 14 317 placówek bankowych. To o 69 mniej niż na koniec stycznia i niemal o 700 mniej niż w lutym ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: Co dla klientów BPH oznacza przejęcie przez Aliora? Zmiana aplikacji i kart to nie wszystko

Chyba nie przesadzę określając tę sytuację jako rzeź bankowych oddziałów. A wydaje się, że zjawisko to będzie jeszcze przybierać na sile. Na zmniejszenie sieci stacjonarnych placówek bankowych będzie wpływać nie tylko zmiana zwyczajów klientów, którzy chodzą do banku rzadziej a coraz więcej czynności wykonują samodzielnie przez kanał internetowy i mobilny. Na redukcję liczby oddziałów oddziaływać będzie również trwający proces konsolidacji branży, jak na przykład przejęcie BPH przez Aliora.

Wraz za redukcją placówek w lutym zmniejszyło się także zatrudnienie. Na koniec tego miesiąca w bankowości pracowało niecałe 172,2 tys. osób, o ponad 600 mniej niż w styczniu. To mniej więcej tyle samo co w lutym ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: Statystycznie każdy dorosły Polak ma umowę na dostęp do konta przez internet

W raporcie KNF moją uwagę zwróciły jeszcze dane na temat wartości zadłużenia na kartach kredytowych. W lutym wynosiło 13 mld zł, czyli tyle samo co w styczniu. Po dłuższym okresie wzrostów zauważyć tu można stabilizację. Ciekawe, czy to oznacza, że wzrost aktywności części użytkowników kredytówek przestaje już rekompensować spadek liczby kart w ogóle, co obserwujemy od kilku lat? Żeby to stwierdzić z całą pewnością, trzeba jeszcze poczekać.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies