Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Inbank wprowadza na polski rynek usługę Paywerk. To transgraniczne płatności odroczone

Paywerk to fintech rozwijający platformę, która łączy kupujących z pożyczkodawcami oferującymi finansowanie zakupów konsumenckich

Działający od kilku lat na polskim rynku estoński Inbank wprowadza płatności odroczone fintechu Paywerk. Początkowo rozwiązanie będzie dostępne w Polsce, Niemczech i Austrii. Instytucja przedstawia jednak to narzędzie jako transgraniczne. Dzięki temu sklep oferujący płatności Paywerk może pozyskiwać klientów na wielu rynkach Unii Europejskiej.

Przeczytajcie także: Nest Bank zapowiada konto na selfie

Paywerk anonsuje się jako firma technologiczna, współpracująca z różnymi pożyczkodawcami, w tymi z bankami. Pierwszym partnerem startupu w Polsce jest właśnie Inbank. Firma łączy pożyczkodawców z kupującymi w sklepach internetowych. Jedna z opcji nowej usługi polega na tym, że klient odracza płatność do 14 dni – po wskazanym terminie należność zostanie automatycznie pobrana z jego karty Visa lub Mastercard (jej dane wprowadza się podczas zakupów). Działanie to nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Możliwy jest też podział płatności na trzy nieoprocentowane raty. Pierwsza z nich jest pobierana z karty w momencie zakupu. Kolejne dwie konsument musi spłacić w ciągu dwóch miesięcy (płatności są pobierane automatycznie z karty, więc klient nie musi tego pilnować). Także i w tym przypadku nie ponosi z tego tytułu dodatkowych kosztów. Początkowo Paywerk chce się skupić na działalności w sektorze e-commerce. Jednak Maciej Pieczkowski, dyrektor generalny Inbank w Polsce, powiedział serwisowi cashless.pl, że firma planuje wprowadzić to narzędzie także do sklepów stacjonarnych i obserwuje już zainteresowanie usługą ze strony sprzedawców.

Przeczytajcie także: Santander w systemie mojeID

Centralną częścią platformy Paywerk ma być moduł decyzyjny. Instytucja finansująca zakup określa, jakim profilem klientów jest zainteresowana, a Paywerk "odpytuje" właściwe bazy i rejestry w celu segmentacji klientów. Finansujący nie uczestniczy bezpośrednio w procesie sprzedaży, a skupuje powstałą wierzytelność konsumencką. Z kolei Paywerk samodzielnie nie finansuje kupujących, dzięki czemu unika różnych problemów, np. związanych ze ściąganiem niespłaconych należności.

Integracja sklepu z platformą Paywerk odbywa się za pomocą wtyczki lub API. Istotne jest to, że sklep robi to raz, co umożliwia mu przyjmowanie płatności także z innych rynków – docelowo wszystkich w UE. Sprzedawcy uzyskują dostęp do panelu administracyjnego, w którym można zarządzać zamówieniami, rozliczeniami i zwrotami. Odpowiednie narzędzie otrzymują także finansujący.

Przeczytajcie także: Nowa karta kredytowa od Pekao

Na czym chce zarabiać fintech? Paywerk pobiera od sprzedających opłaty transakcyjne za odroczone i podzielone płatności. Firma przekonuje jednak, że korzyści ze współpracy odnoszą wszystkie strony: kupujący może odroczyć płatność, instytucje finansujące zakup trafiają do nowej grupy klientów, a sklep zwiększa sprzedaż.

Sam Inbank wywodzi się z Estonii, a jego usługi dostępne są na ośmiu europejskich rynkach, w tym w Polsce. Firma działa w segmencie bankowym w modelu B2B2C. Oznacza to, że dostarcza konsumentom rozwiązania ratalne z pomocą innych podmiotów – np. sklepów internetowych. Grupa informowała niedawno o zmianie struktury i utworzeniu dwóch nowych regionów: krajów bałtyckich oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Tym drugim będzie zarządzał Maciej Pieczkowski, który do tej pory sterował polskim oddziałem instytucji. Zmiany wiążą się z ekspansją – firma planuje pojawić się m.in. w Czechach.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies