Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA
Provema na liście ostrzeżeń publicznych. KNF zarzuca jej wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia

Provema to katowicki fintech, który m.in. buduje superaplikację do zarządzania finansami

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała dziś o wpisaniu na listę ostrzeżeń publicznych spółek Provema i Provema Capital. Jednocześnie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, czyli wykonywaniu czynności bankowych, w szczególności przyjmowaniu wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF.

Przeczytajcie także: Czy Polacy polubią superaplikacje?

Provema to katowicka spółka działająca m.in. na rynku pożyczkowym. Od pewnego czasu buduje też swoją aplikację mobilną, za pomocą której chce oferować klientom szeroki zestaw usług. Superaplikacja pełni rolę portfela z opcją płatności mobilnych, umożliwia szybkie przelewy, pożyczki, cashback, darowizny, ale też płatności za bilety i parkingi, rachunki i faktury, zakup ubezpieczeń czy nadawanie przesyłek do paczkomatów InPost.

Provema posiada status małej instytucji płatniczej. A w zakresie jej usług widniejących w prowadzonym przez KNF rejestrze MIP-ów jest m.in. przyjmowanie wpłat i dokonywanie wypłat gotówki, wykonywanie transakcji płatniczych i wydawanie instrumentów płatniczych. Jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi spółki, Provema ubiegała się również o licencję krajowej instytucji płatniczej oraz licencji pieniądza elektronicznego na rynku litewskim.

Poprosiłam Provemę o komentarz w sprawie umieszczenia jej na liście ostrzeżeń publicznych. Zapoznacie się z nim, czytając tekst: Provema po wpisie na listę ostrzeżeń publicznych: KNF nie zgłaszał wobec nas żadnych zastrzeżeń.

Przeczytajcie także: Aż 29 nowych podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych

Lista ostrzeżeń publicznych to prowadzony przez KNF spis, który ma zapobiegać przestępstwom finansowym oraz wynikającym z tego procederu stratom po stronie klientów indywidualnych. Chociaż nie brakuje zastrzeżeń wobec przejrzystości listy czy niedostatecznego komunikowania jej istnienia, warto przypomnieć, że nierzadko spełniała ona swoją rolę i ostrzegała przed ryzykownymi inwestycjami, nim zrobiły to media. Tak było między innymi w przypadku Amber Gold.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies