Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aż 29 nowych podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych. KNF wpisał na nią m.in. pośredników finansowych i ubezpieczeniowych

We wszystkich przypadkach KNF skierował do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

KNF poinformował o umieszczeniu nowych podmiotów na liście ostrzeżeń publicznych. Trafiło na nią dziś aż 25 firm i cztery osoby fizyczne. Jak wynika z nazw podmiotów wpisanych na listę, w większości przypadków są to pośrednicy finansowi lub ubezpieczeniowi. W rejestrze umieszczono m.in. takie firmy jak Usługi Finansowe Anna Antkiewicz z siedzibą w Bylice-Konina, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Anna Ciesielska z siedzibą w Kłodawie, Usługi Finansowe Aurelia Rychlicka z siedzibą w Poznaniu, Piotr Baranik Agencja Finansowo-Ubezpieczeniowa z siedzibą w Krakowie czy BSG Financial Management Bartosz Grosicki z siedzibą w Łodzi. Wszystkie wpisane dziś podmioty wyszczególniono tutaj, a pełna lista ostrzeżeń publicznych jest dostępna pod tym linkiem.

Przeczytajcie także: Giełda kryptowalut Kanga na liście ostrzeżeń publicznych

Powodem wszystkich dzisiejszych wpisów było podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. W 23 przypadkach chodzi o przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych. W kolejnych pięciu przypadkach wymieniono też doradztwo finansowe. A jeden podmiot – Polski Holding Inwestycyjny SA z siedzibą w Poznaniu – trafił na listę w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa poprzez wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych na rachunek dającego zlecenie oraz nabywanie lub zbywanie na własny rachunek instrumentów finansowych bez odpowiedniego zezwolenia lub upoważnienia.

We wszystkich przypadkach KNF skierował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Przeczytajcie także: Dwa "banki" na liście ostrzeżeń publicznych

Lista ostrzeżeń publicznych to prowadzony przez KNF rejestr, który ma zapobiegać przestępstwom finansowym oraz wynikającym z tego procederu stratom po stronie klientów indywidualnych. Chociaż nie brakuje zastrzeżeń wobec przejrzystości listy czy niedostatecznego komunikowania jej istnienia, warto przypomnieć, że nierzadko spełniała ona swoją rolę i ostrzegała przed ryzykownymi inwestycjami, nim zrobiły to media. Tak było między innymi w przypadku Amber Gold.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies