Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wywodząca się z Polski giełda kryptowalut ma kłopoty. KNF wpisał Kangę na listę ostrzeżeń publicznych

Od niedawna operatorem serwisu Kanga Exchange nie jest już Good Investments z Seszeli, a spółka o podobnej nazwie zarejestrowana w Belize. KNF ma zastrzeżenia co do obu tych podmiotów

KNF poinformował o umieszczeniu na liście ostrzeżeń publicznych firmy Good Solution Investments Limited w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange. Podmiot został umieszczony na liście w związku z podejrzeniem przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, czyli prowadzeniem działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. KNF skierował zawiadomienie w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Przeczytajcie także: KNF umieścił giełdę kryptowalut na liście ostrzeżeń publicznych

Kanga to wywodząca się z Polski giełda kryptowalut. Oferuje nie tylko możliwość zakupu i sprzedaży najbardziej popularnych kryptowalut takich jak bitcoin czy ethereum, ale także tokenów w ramach emisji prowadzonych przez startupy poszukujące finansowania. Umożliwia też wymianę kryptowalut za pośrednictwem sieci ok. 100 punktów stacjonarnych na terenie całego kraju.

W październiku zeszłego roku współpracę z Kangą nawiązał fintech Zen. Jej efektem było wprowadzenie oferty karty debetowej Kanga by ZEN, która umożliwia transakcje bezgotówkowe oraz gotówkowe środkami zgromadzonymi w portfelu Kanga.

Co ciekawe, wraz z aktualizacją regulaminu 11 stycznia tego roku zmienił się operator giełdy. Zgodnie z wcześniej obowiązującym zapisem serwis Kanga Exchange był udostępniany przez Good Investments LTD, spółkę zarejestrowaną na Seszelach. W nowej wersji dokumentu operatorem jest zaś Good Solution Investment Limited z Belize. I to własnie ta spółka trafiła dziś na listę ostrzeżeń publicznych, dołączając do znajdujących się tam od tygodnia Good Investments LTD oraz BSSIP LTD (spółka również powiązana z Kangą).

Przeczytajcie także: Zonda może działać w Kanadzie

Po umieszczeniu dwóch pierwszych podmiotów w rejestrze Kanga wydała oświadczenie, w którym nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi umożliwiania obrotu instrumentami finansowymi bez zezwolenia, podkreślając, że "żaden z podmiotów związanych z Kanga Exchange nigdy nie podejmował działań związanych obrotem instrumentami wymagającego szczególnego zezwolenia."

Przedstawiciele firmy stwierdzili w oświadczeniu, że "od kilku tygodni w przestrzeni internetowej podejmowane były działania zmierzające do oczernienia działalności i usług świadczonych przez Kanga Exchange", co mogło wpłynąć na decyzje o umieszczeniu podmiotu na liście. "Zaistniałą sytuację odbieramy nie tylko jako próbę zaszkodzenia Kanga Exchange, ale działanie uderzające i szkodzące polskiej społeczności kryptowalutowej" – zaznaczyli przedstawiciele giełdy.

Lista ostrzeżeń publicznych to prowadzony przez KNF rejestr, który ma zapobiegać przestępstwom finansowym oraz wynikającym z tego procederu stratom po stronie klientów indywidualnych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies