Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany w kredytach hipotecznych. Ubezpieczenie pomostowe ma być jak kaucja zwrotna

Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w Prawie bankowym, dotyczące ubezpieczeń hipotek, mają pozwolić klientom oszczędzić ponad 400 mln zł kosztem banków

Jak pisałem przed ponad tygodniem, Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmiany przepisów Prawa bankowego, dotyczących kredytów hipotecznych. Wówczas były to jednak tylko informacje w wykazie prac rządu i zapowiedzi poszczególnych przedstawicieli resortu. Teraz projekt nowej ustawy pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Przeczytajcie także: PKO BP zrezygnował z udziału w europejskiej organizacji płatniczej

Nowe przepisy dotyczą tzw. ubezpieczeń pomostowych, z którymi wiąże się zwykle podwyższone oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w okresie oczekiwania na odpowiedni wpis w księdze wieczystej nieruchomości. MS chce, by ubezpieczenie pomostowe było traktowane jak kaucja zwrotna, którą banki miałyby oddawać kredytobiorcom po uzyskaniu wpisu w KW. Oczekiwanie na wpis do KW trwa długo, od kilku miesięcy do nawet roku.

Jak wspomniałem, banki wykorzystują ubezpieczenie pomostowe w okresie, gdy hipoteka nie jest ustanowiona w księgach, a istnieje obawa, że kredytobiorca może być niewypłacalny lub wystąpią jakieś inne komplikacje. Tego typu przypadków jest jednak niewiele – w latach 2020-2021 oddalone wnioski o wpis do KW stanowiły 1,6 proc. wszystkich. – Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie ziściło się, koszty te, jak wspomniano, o charakterze nadzwyczajnym i asekuracyjnym, powinny być kredytobiorcy zwrócone, względnie zaliczone na poczet jego umownych zobowiązań kredytowych – to kluczowe zdanie, które pada w OSR, podsumowujące intencje autorów projektu.

Przeczytajcie także: Włoski insurtech zastrzegł swój znak w Polsce. Nowa marka na rynku?

W Ocenie Skutków Regulacji resort wyliczył, ile mogłoby to rocznie kosztować. Ministerstwo przyjęło, że kredyty hipoteczne w ostatnich latach były obciążane dodatkową marżą z tytułu ubezpieczenia pomostowego w wysokości około 253 zł miesięcznie. Takich kredytów było ok. 200 tys., a oczekiwanie na wpis do KW ma trwać średnio osiem miesięcy. Te liczby pomnożono i według resortu będzie to ok. 406 mln zł.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies