Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto najwięksi operatorzy terminali płatniczych w Polsce. Na koniec roku mieli ponad 1,04 mln urządzeń

Liderem polskiego rynku pozostaje firma eService, która na koniec grudnia 2021 r. zarządzała siecią 285 tys. terminali

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec grudnia ubiegłego roku siedmiu największych operatorów terminali płatniczych w Polsce miało w swoich sieciach 1040,2 tys. urządzeń. To o 197,5 tys. więcej niż na koniec 2020 r. i o 267,7 tys. więcej niż na koniec 2019 r. Trzeba jednak zaznaczyć, że zakres danych zmienił się. Do upublicznienia statystyk udało mi się namówić firmę Elavon, która po raz pierwszy pojawia się w danych za 2021 r.

Przeczytajcie także: Apple Pay potwierdziło premierę swojego softposa

Liderem polskiego rynku pozostaje eService, który w grudniu 2021 r. posiadał w Polsce sieć 285 tys. terminali płatniczych (w 2020 r. było to 268,5 tys. a w 2019 r. – 254 tys.). Spółka chwali się poza tym, że zajmuje się rozliczaniem transakcji na wielu innych rynkach europejskich. Łącznie w całej Europie obsługuje płatności realizowane w ponad 530 tys. POS-ów.

Drugim największym operatorem terminali płatniczych w Polsce jest Fiserv (wcześniej First Data Polska), właściciel marki Polcard. W grudniu ubiegłego roku miał ponad 210 tys. urządzeń. A na kolejnych pozycjach znalazły się Polskie ePłatności (197 tys.) i wspomniany przeze mnie Elavon – ponad 121 tys. urządzeń.

Przeczytajcie także: Jest kompromis ws. integracji terminali z kasami

W rzeczywistości terminali płatniczych na polskim rynku jest więcej, niż wynika to z poniższej tabeli. Część operatorów nie chwali się swoimi statystykami w tym zakresie. Mowa o takich firmach jak Worldline (SIX) czy SumUp. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec września ub. roku (najświeższe statystyki jakie podano) na polskim rynku było 1,095 mln terminali POS.

Można spodziewać się, że w 2022 r. wzrost liczby terminali jeszcze przyspieszy, przynajmniej w I kw. Ma to związek z wprowadzeniem od 1 stycznia bieżącego roku obowiązku akceptacji płatności bezgotówkowych przez podmioty gospodarcze korzystające z kas fiskalnych. Z informacji rynkowych wynika, że przepisy, choć nie zawierają sankcji za brak terminala, skutkują dużym wzrostem zainteresowania instalacją nowych urządzeń.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies