Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest kompromis ws. okresu przejściowego na integrację terminali z kasami. Czy dymisja Kościńskiego udaremni porozumienie?

Zdaniem rozmówców cashless.pl dymisja ministra finansów nie powinna przeszkodzić w uchwaleniu na czas przepisów, które odłożą wejście w życie integracji POS-ów z kasami fiskalnymi

Tadeusz Kościński nie jest już ministrem finansów, a jego obowiązki przejmie sam premier. To efekt tego, jak to ktoś określił, że rząd poniósł ogromny sukces w związku z Polskim ładem. Tymczasem 1 lipca wchodzą w życie zawarte w tym programie przepisy, które, pod sankcją 5 tys. zł, nakazują integrację terminali płatniczych z kasami fiskalnymi online. Część operatorów terminali sprzeciwia się temu (z różnych powodów) i prowadzi negocjacje z rządem, których celem jest maksymalne wydłużenie okresu przejściowego na wejście w życie owych regulacji. Co dla tej sprawy oznacza zmiana na fotelu ministra finansów?

Przeczytajcie także: Tadeusz Kościński odchodzi z Ministerstwa Finansów

Jak wynika z informacji serwisu cashless.pl, grupa robocza, złożona z przedstawicieli sektora płatniczego i strony rządowej, jest na ostatnim etapie wypracowywania kompromisu w sprawie przedłużenia okresu przejściowego na integrację terminali z kasami. W zamian za odłożenie tych przepisów, prawdopodobnie do stycznia 2025 r. (szanse na to, że będzie to styczeń 2027 r., jak chciałaby część branży płatniczej, maleją), operatorzy terminali podjęli pewne zobowiązania. Obiecali przesyłać do administracji skarbowej zagregowane dane, które mają pozwolić porównać wartość sprzedaży zarejestrowaną na kasach fiskalnych z wartością płatności bezgotówkowych. Z moich informacji wynika, że przedłużenie okresu przejściowego do 2025 r. jako kompromis służący deeskalacji konfliktu popiera też Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, który jest uznawany za największego zwolennika szybkiej integracji terminali i kas.

Zdaniem rozmówców cashless.pl prace nad kompromisem są już tak zaawansowane, że odejście Tadeusza Kościńskiego nie powinno ich storpedować. Pojawia się tylko problem, kto, pod jego nieobecność, podejmie decyzję w jaki sposób znowelizować przepisy ustawowe, bo tego wymaga implementacja przedłużonego okresu przejściowego na integrację. Prawdopodobnie przepisy wydłużające okres przejściowy na integrację terminali z kasami zostaną dołączone do toczących się już procesów legislacyjnych, a więc np. ustawy odwracającej skutki Polskiego ładu czy nowelizacji ustawy o VAT.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa zmienia zasady swojego programu

Drugie pytanie, jakie nasuwa się po dymisji Tadeusza Kościńskiego, dotyczy przyszłości fundacji Polska Bezgotówkowa, której były minister był, można powiedzieć, ojcem chrzestnym. Fundacja niedawno ogłosiła zmianę zasad realizowanego przez siebie programu, a nowe mają zacząć obowiązywać od początku marca. Więcej na ten temat możecie przeczytać w jednym z wcześniejszych tekstów na cashless.pl. Prawdopodobnie jednak w przyszłym roku zasady ponownie się zmienią. Fundacja ma w większym stopniu położyć nacisk na zwiększanie wolumenów transakcji bezgotówkowych zamiast na rozszerzanie sieci akceptacji, edukację, niwelowanie bardziej skonkretyzowanych białych plam na mapie akceptacji płatności bezgotówkowych, w szczególności w administracji publicznej, itd.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies