Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska Bezgotówkowa zmienia zasady finansowania terminali. To efekt rekordowego zainteresowania nowymi POS-ami

Nowe zasady programu realizowanego przez fundację Polska Bezgotówkowa zaczną obowiązywać 1 marca bieżącego roku

Z informacji cashless.pl wynika, że fundacja Polska Bezgotówkowa zmieni zasady realizowanego przez siebie programu. Przypomnę, że fundacja zajmuje się finansowaniem rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych w Polsce, przekazując fundusze operatorom terminali pozyskującym akceptantów. Nowe zasady zaczną obowiązywać 1 marca bieżącego roku. Zmiana zasad programu została wymuszona bardzo dużym wzrostem zainteresowania terminalami, jaki obserwowany jest od kilku tygodni.

Przeczytajcie także: Duży wzrost zainteresowania terminalami z Polski Bezgotówkowej

Od 1 marca 2022 r. fundacja będzie finansować instalację jednego terminala w każdej firmie przystępującej do programu kwotą do 425 zł (dziś to maksymalnie trzy urządzenia i do 850 zł na każdego POS-a). Operator urządzenia otrzyma też dofinansowanie do obsługi transakcji przyjmowanych na terminalu przez pięć miesięcy i do kwoty 42 tys. zł (obecnie 12 miesięcy i 100 tys. zł).

Jednak umowy z akceptantami wciąż będą podpisywane na rok. Fundacja liczy, że dzięki temu duża część operatorów urządzeń, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, wciąż będzie proponować nowym klientom terminale bezpłatnie na dłużej niż pięć miesięcy. Wcześniej bywało, że choć dofinansowywano obsługę transakcji na rok, to niektóre firmy proponowały klientom bezpłatne terminale na półtora roku czy nawet dwa lata.

Nie zmienią się natomiast zasady dla podmiotów z sektora publicznego, vendingu czy firm zajmujących się wyłącznie transportem osób. Te ostatnie wciąż będą mogły liczyć nawet na 20 urządzeń.

Przeczytajcie także: Nie każdy terminal musi być zintegrowany z kasą

Jak wspomniałem, Polska Bezgotówkowa już na początku stycznia donosiła o dużym wzroście zainteresowania realizowanym przez siebie programem. W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia instytucja podpisała umowy na bez mała 4 tys. terminali. To tyle, ile zwykle w miesiąc. A w całym grudniu umów było trzy razy więcej w porównaniu z grudniem 2020 r. Łącznie do programu przystąpiło już 350 tys. podmiotów, u których zainstalowano ponad 490 tys. terminali płatniczych.

Wzrost zainteresowania terminalami, nie tylko tymi z fundacji, to w dużej mierze efekt wprowadzonego 1 stycznia bieżącego roku obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych przez firmy korzystające z kas fiskalnych. W ustawie nie zapisano, że musi być do tego wykorzystywany terminal, jednak instalując POS, najłatwiej spełnić nowy obowiązek. Warto też przypomnieć, że w przepisach nie ma sankcji za brak terminala.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies