Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Obowiązek integracji kas z terminalem płatniczym tylko dla części sprzedawców. Zwolnieni z niego będą posiadacze drukarek fiskalnych

Obowiązek integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi online ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku

W lipcu przyszłego roku ma wejść w życie obowiązek integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi online. Regulacja ta budzi różne wątpliwości oraz obawy dotyczące technicznej strony integracji urządzeń funkcjonujących na rynku. Z wyzwaniem tym będzie się mierzyć jednak tylko część sprzedawców. Nowy wymóg nie dotyczy bowiem podmiotów korzystających z drukarek fiskalnych.

Obowiązek integracji zostanie nałożony na przedsiębiorców przyjmujących płatności kartą i jednocześnie korzystających z kas fiskalnych online. Nie będą mu podlegać użytkownicy kas fiskalnych offline (które nie łączą się z bazą administracji skarbowej), ale też podmioty zarządzające swoją sprzedażą za pomocą systemów POS, do których podłącza się drukarkę fiskalną. Urządzenia te nie muszą bowiem posiadać interfejsu komunikacyjnego umożliwiającego im współpracę z terminalem płatniczym.

Przeczytajcie także: Czy Polski Ład wymusi wymianę terminali płatniczych?

– Wynika to z rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, w którym zapisano w paragrafie 6 punkt 7 c): "Kasa jest zbudowana w szczególności z następujących elementów konstrukcyjnych: (…) interfejsu lub interfejsów komunikacyjnych, umożliwiających co najmniej: (…) współpracę z terminalem płatniczym transakcji bezgotówkowych, z wyłączeniem drukarek fiskalnych" – tłumaczy w rozmowie z serwisem cashless.pl Marcin Marciniuk z Dotykački.

Potwierdza to również Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. – Spośród trzech grup urządzeń: kas online, kas offline i drukarek fiskalnych, tylko te pierwsze będą objęte wymogiem integracji terminala – wskazuje.

Czy da się w łatwy sposób narzucić obowiązek przekazywania danych o płatnościach kartowych również na przedsiębiorców, korzystających z drukarek fiskalnych, czyli m.in. dużych detalistów czy restauratorów? Raczej nie. – Nie sposób nałożyć odpowiedniego wymogu na system sprzedażowy, który nie jest narzędziem regulowanym prawnie – zaznacza Robert Łaniewski. Trudno też wyobrazić sobie, że w odpowiedni moduł komunikacyjny miałyby zostać wyposażone drukarki. A już na pewno nie w rozsądnym horyzoncie czasowym. – Rozporządzenie wydane niedawno, bo zaledwie 28 września 2021 roku, nie wprowadza takiego obowiązku. Homologacje uzyskane w ramach tego rozporządzenia będą ważne przez 5 lat, z możliwością jego przedłużenia o kolejne 5, plus kolejne 5 lat użytkowania. W skrajnym przypadku nawet po 15 latach od momentu, kiedy obecne rozporządzenie przestanie obowiązywać, drukarka fiskalna wyprodukowana zgodnie z obecnymi regulacjami zostałaby wycofana z obrotu – wskazuje Marcin Marciniuk.

Przeczytajcie także: Jakie dane trafią do CRK po integracji terminala z kasą?

Warto przy tym zwrócić uwagę, że użytkownicy POS-ów mogą podłączyć terminal do swojego systemu dla wygody obsługi, ale nie jest to taka sama integracja jak w przypadku kas fiskalnych. A ani POS, ani drukarka nie przekazuje w takiej sytuacji danych o płatności bezgotówkowej do Centralnego Repozytorium Kas (baza Ministertswa Finansów).

Czy obowiązek integracji kasy z terminalem skłoni zatem przedsiębiorców do przejścia na systemy POS? Zdaniem Roberta Łaniewskiego będą to co najwyżej incydentalne przypadki. – Przedsiębiorcy, który zainwestował w kasę fiskalną, nie będzie się opłacała rezygnacja z niej, a następnie zakup drukarki i opłacanie systemu sprzedażowego w abonamencie – ocenia Robert Łaniewski. – Nie widzę też powodów, dla których sprzedawca miałby zmieniać wybrane przez siebie urządzenie fiskalne ze względu na konieczność integracji kasy online z terminalem. Na pewno nadchodzące siedem miesięcy należy wykorzystać na pracę i przygotowania, aby sprzedawcy nie zwracali się na ostatnią chwilę z pytaniami o terminale współpracujące z ich kasami. Natomiast mitem jest, jakoby problem z integracją terminali z kasami miał dotyczyć wysokiej liczby urządzeń i podmiotów w sytuacji podjęcia przez rynek (agentów rozliczeniowych i producentów urządzeń fiskalnych) odpowiednio zintensyfikowanych prac integracyjnych – dodaje.

Optymizmu tego nie podziela część branży, która niepokoi się, że zabraknie jej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów. Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wprowadzenia w związku z tym okresu przejściowego, o czym powiedział w rozmowie z serwisem cashless.pl minister finansów Tadeusz Kościński.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies