Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Obowiązek integracji kas z terminalem płatniczym tylko dla części sprzedawców. Zwolnieni z niego będą posiadacze drukarek fiskalnych

Obowiązek integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi online ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku

W lipcu przyszłego roku ma wejść w życie obowiązek integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi online. Regulacja ta budzi różne wątpliwości oraz obawy dotyczące technicznej strony integracji urządzeń funkcjonujących na rynku. Z wyzwaniem tym będzie się mierzyć jednak tylko część sprzedawców. Nowy wymóg nie dotyczy bowiem podmiotów korzystających z drukarek fiskalnych.

Obowiązek integracji zostanie nałożony na przedsiębiorców przyjmujących płatności kartą i jednocześnie korzystających z kas fiskalnych online. Nie będą mu podlegać użytkownicy kas fiskalnych offline (które nie łączą się z bazą administracji skarbowej), ale też podmioty zarządzające swoją sprzedażą za pomocą systemów POS, do których podłącza się drukarkę fiskalną. Urządzenia te nie muszą bowiem posiadać interfejsu komunikacyjnego umożliwiającego im współpracę z terminalem płatniczym.

Przeczytajcie także: Czy Polski Ład wymusi wymianę terminali płatniczych?

– Wynika to z rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, w którym zapisano w paragrafie 6 punkt 7 c): "Kasa jest zbudowana w szczególności z następujących elementów konstrukcyjnych: (…) interfejsu lub interfejsów komunikacyjnych, umożliwiających co najmniej: (…) współpracę z terminalem płatniczym transakcji bezgotówkowych, z wyłączeniem drukarek fiskalnych" – tłumaczy w rozmowie z serwisem cashless.pl Marcin Marciniuk z Dotykački.

Potwierdza to również Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. – Spośród trzech grup urządzeń: kas online, kas offline i drukarek fiskalnych, tylko te pierwsze będą objęte wymogiem integracji terminala – wskazuje.

Czy da się w łatwy sposób narzucić obowiązek przekazywania danych o płatnościach kartowych również na przedsiębiorców, korzystających z drukarek fiskalnych, czyli m.in. dużych detalistów czy restauratorów? Raczej nie. – Nie sposób nałożyć odpowiedniego wymogu na system sprzedażowy, który nie jest narzędziem regulowanym prawnie – zaznacza Robert Łaniewski. Trudno też wyobrazić sobie, że w odpowiedni moduł komunikacyjny miałyby zostać wyposażone drukarki. A już na pewno nie w rozsądnym horyzoncie czasowym. – Rozporządzenie wydane niedawno, bo zaledwie 28 września 2021 roku, nie wprowadza takiego obowiązku. Homologacje uzyskane w ramach tego rozporządzenia będą ważne przez 5 lat, z możliwością jego przedłużenia o kolejne 5, plus kolejne 5 lat użytkowania. W skrajnym przypadku nawet po 15 latach od momentu, kiedy obecne rozporządzenie przestanie obowiązywać, drukarka fiskalna wyprodukowana zgodnie z obecnymi regulacjami zostałaby wycofana z obrotu – wskazuje Marcin Marciniuk.

Przeczytajcie także: Jakie dane trafią do CRK po integracji terminala z kasą?

Warto przy tym zwrócić uwagę, że użytkownicy POS-ów mogą podłączyć terminal do swojego systemu dla wygody obsługi, ale nie jest to taka sama integracja jak w przypadku kas fiskalnych. A ani POS, ani drukarka nie przekazuje w takiej sytuacji danych o płatności bezgotówkowej do Centralnego Repozytorium Kas (baza Ministertswa Finansów).

Czy obowiązek integracji kasy z terminalem skłoni zatem przedsiębiorców do przejścia na systemy POS? Zdaniem Roberta Łaniewskiego będą to co najwyżej incydentalne przypadki. – Przedsiębiorcy, który zainwestował w kasę fiskalną, nie będzie się opłacała rezygnacja z niej, a następnie zakup drukarki i opłacanie systemu sprzedażowego w abonamencie – ocenia Robert Łaniewski. – Nie widzę też powodów, dla których sprzedawca miałby zmieniać wybrane przez siebie urządzenie fiskalne ze względu na konieczność integracji kasy online z terminalem. Na pewno nadchodzące siedem miesięcy należy wykorzystać na pracę i przygotowania, aby sprzedawcy nie zwracali się na ostatnią chwilę z pytaniami o terminale współpracujące z ich kasami. Natomiast mitem jest, jakoby problem z integracją terminali z kasami miał dotyczyć wysokiej liczby urządzeń i podmiotów w sytuacji podjęcia przez rynek (agentów rozliczeniowych i producentów urządzeń fiskalnych) odpowiednio zintensyfikowanych prac integracyjnych – dodaje.

Optymizmu tego nie podziela część branży, która niepokoi się, że zabraknie jej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów. Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości wprowadzenia w związku z tym okresu przejściowego, o czym powiedział w rozmowie z serwisem cashless.pl minister finansów Tadeusz Kościński.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies