Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy Polski ład wymusi wymianę terminali płatniczych? Nowe przepisy budzą kontrowersje

Chodzi o regulacje, w myśl których od połowy przyszłego roku terminale płatnicze będą musiały być połączone z kasami fiskalnymi

Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna informuje, że zmiany wprowadzane przez przepisy uchwalonego w ubiegłym tygodniu przez Sejm tzw. Polskiego ładu mogą spowodować konieczność wymiany dużej części funkcjonujących na rynku terminali płatniczych. Chodzi o przepisy, które będą wymagać od przedsiębiorców integracji terminali z kasami online. Służyć do tego ma specjalny protokół opracowany kilka lat temu pod auspicjami Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB).

Jak pisze DGP, część terminali nie jest na to gotowa i nie da się tego zmienić aktualizacją oprogramowania, w związku z czym urządzenia te będą musiały zostać wymienione. Jeśli przedsiębiorcy tego nie zrobią – będzie im grozić grzywna w wysokości 5 tys. zł.

Przeczytajcie także: Czy to prawda, że skarbówka będzie wiedzieć, co kupujemy?

O tym, że problem rzeczywiście istnieje, przekonuje w rozmowie z serwisem cashless.pl Robert Andrukiewicz, dyrektor ds. rozwoju produktów w Fiserv Polska (dawna First Data Polska). To firma, która zarządza w Polsce siecią POS-ów pod marką Polcard. Zdaniem Andrukiewicza wciąż nie do końca wiadomo, jaki rodzaj urządzeń będzie objęty obowiązkiem integracji. Na rynku dostępne są bowiem rozwiązania, w ramach których kasa łączy się online z administracją skarbową (tzw. Centralnym Repozytorium Kas), albo odpowiednie połączenie realizowane jest przez drukarką fiskalną online współpracującą z systemem kasowym sprzedawcy.

– Istotnym wyzwaniem dla zaangażowanych stron będzie realizacja prac integracyjnych w proponowanym terminie, a więc do połowy przyszłego roku. W kontekście sposobu integracji niezwykle ważna będzie swoboda stosowania różnych protokołów komunikacji, w tym protokołów opracowanych przez agentów rozliczeniowych. To umożliwi zintegrowanie urządzeń także w zakresie różnorakich usług dodanych, np. doładowań telefonów komórkowych. Rekomendujemy więc wydłużenie proponowanego terminu lub dopuszczenie rozwiązania alternatywnego, w ramach którego agenci rozliczeniowi wysyłaliby do administracji skarbowej zbiorcze informacje dobowe o przeprocesowanych transakcjach – powiedział przedstawiciel Fiserv.

Nad problemem pochylił się także działający przy Związku Banków Polskich Komitet Agentów Rozliczeniowych, zrzeszający najważniejszych obecnych na polskim rynku operatorów terminali płatniczych. – Komitet Agentów Rozliczeniowych prowadzi analizy w ramach powołanych grup roboczych. Celem jest sprawdzenie wykonalności obowiązków wynikających z nowych regulacji (studium wykonalności zarówno pod względem technologicznym, jak i zaproponowanych terminów). Po zakończeniu prac, wnioski z nich zostaną przedstawione uprawnionym organom jako stanowisko branży agentów rozliczeniowych – powiedziała serwisowi cashless.pl Joanna Seklecka, przewodnicząca KAR i prezeska największego na polskim rynku operatora terminali – firmy eService.

Przeczytajcie także: ZEN wprowadzi płatności opaskami Xiaomi

Tymczasem Robert Łaniewski, który stoi na czele FROB uważa, że obawy o zbyt krótki okres wyznaczony na przygotowanie się do nowych regulacji, są nieuzasadnione. – Kwestia wspólnego dla całego rynku protokołu umożliwiającego komunikację między terminalami płatniczymi a kasami fiskalnymi znana jest od co najmniej kilku lat. W zespole, który przygotowywał standard, zasiadają przedstawiciele wszystkich najważniejszych producentów kas, terminali, operatorów urządzeń, itd. Nawet, jeśli na rynku znajdują się jeszcze urządzenia, które nie są gotowe na integrację z kasami fiskalnymi, w zdecydowanej większości współpracują one z kasami offline. W tym wypadku integracja nie jest wymagana. A w przyszłości wszystkie one i tak będą musiały być wymienione z tytułu innych przepisów – uważa prezes FROB.

Co ciekawe ustawa, w ramach której wprowadzony zostanie obowiązek integracji terminali z kasami, stanowi też o konieczności akceptacji płatności bezgotówkowych przez wszystkich przedsiębiorców zobowiązanych do fiskalizacji swoich przychodów. Autorzy projektu nie piszą, że aby spełnić ten wymóg, konieczne jest zainstalowanie terminala płatniczego, ale w praktyce do tego to się sprowadza. Niemniej ustawa nie zawiera żadnego terminu na dostosowanie się do tych przepisów, ani sankcji za niewywiązanie się z tego obowiązku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies