Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duży wzrost zainteresowania terminalami z Polski Bezgotówkowej. W tydzień fundacja zawiera tyle umów, co zwykle w miesiąc

W rezultacie planowane są zmiany regulaminu programu realizowanego przez fundację

Władze fundacji Polska Bezgotówkowa donoszą o dużym wzroście zainteresowania terminalami w ramach prowadzonego przez nią programu. O skali tego zjawiska niech świadczy fakt, że w ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia instytucja podpisała umowy na bez mała 4 tys. terminali. To tyle, ile zwykle w miesiąc. A w całym grudniu umów będzie trzy razy więcej w porównaniu z grudniem 2020 r. Łącznie do programu przystąpiło już 330 tys. podmiotów, u których zainstalowano ponad 460 tys. terminali płatniczych.

Skąd taki nagły wzrost zainteresowania programem? – Powodów jest kilka. Wśród nich wymieniłabym przede wszystkim działania prowadzone przez fundację, w tym kierowaną do przedsiębiorców kampanię informacyjną czy nawiązanie współpracy i partnerstw z instytucjami, które dynamicznie działają na terenach wiejskich i w małych miejscowościach – mówi serwisowi cashless.pl Grażyna Ciurzyńska, prezes Polski Bezgotówkowej.

Przeczytajcie także: Minister finansów o obrocie bezgotówkowym w Polsce

Jej zdaniem wpływ na wzrost zainteresowania programem ma także otoczenie rynkowe. – Mam na myśli aktywność agentów rozliczeniowych, banków, biur rachunkowych i mediów, czy rosnącą popularność transakcji bezgotówkowych wśród samych konsumentów. Nie bez znaczenia jest także ustawa, która od 1 stycznia 2022 r. wprowadziła obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych – dodała szefowa Polski Bezgotówkowej.

Przypomnę, że zgodnie z nowymi przepisami od początku 2022 r. wszyscy przedsiębiorcy obowiązani do rejestracji przychodów kasami fiskalnymi muszą jednocześnie przyjmować płatności bezgotówkowe. Zgodnie z regulacją może to być dowolny instrument płatniczy, np. przelew. W praktyce wiadomo jednak, że obowiązek najłatwiej spełnić, instalując terminal POS.

Warto także dodać, że w ustawie zrezygnowano z sankcji za niedopełnienie nowego obowiązku. Choć przedsiębiorcy, którzy nie będą akceptować płatności bezgotówkowych, muszą liczyć się z pewnymi konsekwencjami, o czym mówił kilka tygodni temu w wywiadzie dla serwisu cashless.pl minister finansów Tadeusz Kościński.

Przeczytajcie także: Kto musi integrować kasę fiskalną z terminalem płatniczym?

– Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do regulacji, muszą mieć świadomość, że mogą trafić pod szczególną obserwację służb skarbowych. Jeżeli nie akceptują instrumentów bezgotówkowych, to muszą mieć do tego powód i na pewno nie jest nim koszt akceptacji, który obecnie jest bardzo niski. Bo obrót bezgotówkowy może być teoretycznie darmowy. Akceptacja przelewu nie kosztuje dziś praktycznie nic, a pojawiające się na rynku modele akceptacji płatności bezgotówkowych, przy udziale kas fiskalnych online, również będą tworzyć nowe możliwości dla przedsiębiorców, a więc i dla konsumentów – powiedział Tadeusz Kościński.

Natomiast niezależnie od powodów wzrostu zainteresowania programem Polski Bezgotówkowej staje się jasne, że jego zasady będą musiały zostać zmienione. I to dość szybko. Z nieoficjalnych informacji serwisu cashless.pl wynika, że stać się to może jeszcze w I kw. 2022 r., prawdopodobnie w marcu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies