Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tadeusz Kościński odchodzi z Ministerstwa Finansów. Co dalej z integracją terminali z kasami fiskalnymi?

Tadeusz Kościński rezygnacją zapłacił za bałagan wynikający z Polskiego ładu

O tym, że Tadeusz Kościński straci stanowisko ministra finansów, wiadomo od co najmniej kilku dni, gdy o konieczności wyciągnięcia konsekwencji personalnych po wprowadzeniu Polskiego ładu powiedział prezes rządzącej partii. Dziś ogłoszono, że rezygnacja Kościńskiego została przyjęta. Na razie pracami resortu będzie kierował Mateusz Morawiecki.

Przeczytajcie także: Kościński: banki powinny odpowiadać za klientów

Jak wspomniałem, rezygnacja Kościńskiego ma związek z wprowadzaniem Polskiego ładu. Ktoś na Twitterze napisał, że program ten okazał się takim sukcesem, że zapłacić za niego musi osoba w randze co najmniej ministra. I tak się właśnie stało.

Ale dymisja Tadeusza Kościńskiego może mieć swoje konsekwencje także dla rynku usług płatniczych. Przypomnę, że 1 lipca bieżącego roku wchodzi w życie jeden z przepisów Polskiego ładu, który nakazuje integrację kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, a za brak wywiązania się z tego obowiązku przedsiębiorcy grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa zmienia zasady swojego programu

Do końca nie wiadomo, kto jest autorem tego przepisu i dlaczego powiązał obowiązek integracji z sankcją, podczas gdy brak terminala z takimi karami się nie wiąże. W zasadzie nie dziwi więc, że część operatorów terminali lobbuje za przedłużeniem okresu przejściowego, obawiając się, że firmy będą wolały zrezygnować z akceptacji kart niż integrować terminale z kasami. Zwłaszcza, że nie wszystkie urządzenia do tego się nadają.

Z moich informacji wynika, że instytucje płatnicze prowadziły intensywne rozmowy z kierownictwem resortu finansów, których celem było przedłużenie okresu przejściowego. O tym, że takie rozwiązanie nie jest wykluczone, Tadeusz Kościński mówił w wywiadzie dla cashless.pl już kilka miesięcy temu. Na stole był okres przejściowy wynoszący nawet pięć lat, czyli mniej więcej tyle, ile okres pracy POS-ów. Co dalej z tym problemem, gdy na stanowisku szefa resortu finansów nastąpiła zmiana?

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies