Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Z końcem maja Allianz planuje wchłonąć Avivę. Prezesem spółki życiowej będzie Jolanta Karny, a majątkowej Matthias Baltin

Formalnie w zakresie biznesu życiowego to spółka Avivy przejmie Allianza, po czym zmieni nazwę na Allianz Życie Polska. W majątku rolę spółki przejmującej będzie pełnił Allianz

Allianz opublikował plany połączenia swoich spółek ze spółkami przejętej przez niego Avivy. Ogłosił też, że funkcję prezesa spółki życiowej pełnić będzie Jolanta Karny, obecna prezes Avivy, a spółką majątkową będzie nadal kierował Matthias Baltin.

Przeczytajcie także: Fuzja Allianz - Aviva, czyli o końcu pewnej epoki

Jak można przeczytać w dokumencie, w biznesie życiowym od strony formalnej to Aviva Życie przejmie spółkę Allianz Życie. Stanie się to poprzez przeniesienia całego majątku życiowego Allianza na Avivę w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Avivy TUnŻ wyemitowane w związku z połączeniem i przyznane akcjonariuszom Allianza. Przyjęto, że połączenie ma nastąpić 31 maja 2022 r., pod warunkiem otrzymania zgody KNF. W tym dniu Aviva Życie przejmie wszelkie prawa i obowiązki życiowego Allianza, w tym aktywa, pasywa i jego portfel ubezpieczeń. Jednocześnie Allianz Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ulegnie rozwiązaniu, a dotychczasowa Aviva zacznie działać pod nazwą Allianz Życie Polska SA.

Z kolei w biznesie majątkowym to Allianz będzie stroną przejmującą. Połączenie nastąpi w drodze przeniesienia całego majątku Avivy Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych na Allianz Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji, w zamian za akcje w podwyższonym kapitale zakładowym majątkowego Allianza wyemitowane w związku z połączeniem i przyznane jedynemu akcjonariuszowi Aviva TUO. Również w tym przypadku połączenie jest planowane na 31 maja 2022 r., pod warunkiem uzyskania odpowiedniej zgody. Wtedy to Allianz przejmie wszelkie prawa i obowiązki majątkowej Avivy, jej aktywa, pasywa i portfel ubezpieczeń, a Aviva zostanie rozwiązana.

Przeczytajcie także: Adam Uszpolewicz odchodzi z Avivy

Podane zostały również składy zarządów połączonych spółek. Jak wspomniałam, biznesem życiowym kierować będzie Jolanta Karny, od lat związana z Avivą, od dwóch miesięcy w roli prezesa. Towarzyszyć jej będą obecni współpracownicy: Paweł Pytel i Marcin Kulawik jako członkowie zarządu, a dołączy do nich Vojtěch Pivný, dotychczas członek zarządu Allianza. Z kolei biznesem majątkowym nadal kierować będzie Matthias Baltin. W zarządzie pozostaną obecni członkowie: Vojtěch Pivný, Krzysztof Wanatowicz i Marcin Klecha, a dołączy do nich Marcin Kulawik, dotychczas związany z Avivą.

Po tych roszadach miejsca w zarządzie zabrakło dla Radosława Kamińskiego, dotychczasowego wiceprezesa Allianza. W połączonych spółkach powierzono mu nadzór nad funkcją prawną. Z kolei Krzysztofowi Lipskiemu, dotychczasowemu członkowi zarządu Avivy, przypadł nadzór nad funkcją księgowości i sprawozdawczości. Wśród członków zarządu oraz osób nadzorujących kluczowe funkcje nie pojawia się natomiast Katarzyna Laurenza, obecna prezes majątkowej Avivy. W dokumencie widnieje ona jedynie jako jeden z sygnatariuszy planu połączenia spółek majątkowych.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies