Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
O symbolicznym końcu pewnej epoki w ubezpieczeniach, cichym uczestniku transakcji Aviva – Allianz i bankowych relacjach Uniqi

Co ciekawego w branży ubezpieczeń wydarzyło się w tym tygodniu?

Najważniejszą informacją mijającego tygodnia w branży ubezpieczeń było sfinalizowanie przez Allianz procesu przejęcia spółek Avivy. Przy czym najciekawsza nie jest tu wiadomość o przejściu kolejnego etapu na drodze akwizycji (o czym później), ale towarzyszące jej zmiany kadrowe. Ze stanowiska prezesa ustąpił bowiem wieloletni szef polskiej Avivy Adam Uszpolewicz. To symboliczny koniec pewnej epoki w polskich ubezpieczeniach na życie.

Przeczytajcie także: W apce PZU można wykupić pakiet medyczny

Adam Uszpolewicz był związany z Avivą od 2007 r., przez długi czas w charakterze prezesa. Kierował więc jedną z największych polskich życiówek (od długiego czasu drugie miejsce pod względem wielkości składki przypisanej) przez prawie 15 lat. W tym czasie firma podążała wyznaczonym kursem, omijając większe rafy, jak np. szał na tzw. polislokaty, i przynosząc stabilny zysk właścicielowi. Polski biznes był zresztą nawet określany jako perła w koronie Avivy. Brytyjczycy podjęli jednak strategiczną decyzję o ograniczeniu swojej działalności do trzech rynków: Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanady. Wybór krajów anglosaskich nie dziwi. Bliższa ciału koszula niż sukmana. Choć może przynajmniej Brytyjczyk płakał, jak polskie spółki sprzedawał…

Nie podejrzewam natomiast, by płakał Santander, który jest chyba jednym z wygranych w tej transakcji. Bank miał z Avivą spółki joint venture do rozwijania sprzedaży bancassurance. Jego zaangażowanie w ten projekt się nie zmienia, tyle że z czasem Santander Aviva zmieni się pewnie na Santander Allianz. Natomiast oprócz joint venture Santader był również mniejszościowym udziałowcem w głównych spółkach Avivy, to jest towarzystwie ubezpieczeń na życie, towarzystwie ubezpieczeń ogólnych oraz powszechnym towarzystwie emerytalnym. I te swoje 10 proc. przy okazji transakcji Aviva – Allianz Niemcom sprzedał. Za pokaźną kwotę, bo i cała Aviva została sprzedana za niemałe pieniądze: 2,5 mld euro. Wydaje się, że dla banku był to dobry moment na wyjście z inwestycji.

Wracając zaś do samego zakończenia procesu przejęcia – to dopiero jeden z etapów na drodze do pełnej fuzji. Allianz de facto pochwalił się tym, że zrealizował zawartą w marcu umowę i został akcjonariuszem spółek Avivy. Fuzja prawna, zaplanowana na połowę 2022 r., oraz fuzja operacyjna jeszcze przed podmiotami. W przyszłym roku można się też spodziewać rebrandingu i całego procesu łączenia tych dwóch organizacji. Czy będzie to oznaczało zwolnienia w Avivie? Z informacji, jakie przekazuje pracownikom Avivy nowy właściciel, wynika, że nie planuje zwolnień, zwłaszcza grupowych. Potrzeba rąk to pracy i przy samej fuzji, która jest dużym wyzwaniem, i później, kiedy Allianz będzie realizował swoje ambicje, by rosnąć w regionie. Natomiast nie mam wątpliwości, że jakieś zwolnienia, choćby w przypadku dublujących się stanowisk, się jednak pojawią. A i część pracowników zapewne sama zdecyduje się opuścić pokład. Ciekawe, czy w nowych strukturach miejsca starczy dla dr Joanny Karny, nowej prezes Avivy, która przejmuje od Adama Uszpolewicza stery. Z firmą związana od 18 lat, pracowała m.in. w obszarach aktuariatu, sprzedaży, audytu, strategii, marketingu i cyfryzacji. Od 2014 r. zasiada w zarządach spółek Avivy. Na pewno na czas fuzji Allianzowi przyda się specjalistka, znająca organizację od podszewki. A co dalej? Osoba z takim doświadczeniem wydaje się świetną kandydatką przynajmniej do zarządu nowego, powiększonego Allianza. Czy tak się stanie – czas pokaże. Na razie niemiecki ubezpieczyciel jest bardzo skąpy w wyjawianiu informacji o swoich planach względem Avivy.

Przeczytajcie także: Sztuczna integligencja wstępnie zdiagnozuje ubezpieczonych w TU Zdrowie

W każdym razie trwa proces zmian właścicielskich na rynku. Ze świeżych doniesień dotyczących branży ubezpieczeniowej: KRUS ma kupić Ubezpieczenia Pocztowe, a z kolei w nieoficjalnych informacjach PZU jest wskazywane jako jeden z potencjalnych nabywców Banku Pocztowego. Postępuje zaś proces akwizycji MetLife'u przez Natoniale-Nederlanden, Aegon, obiecany VIG-owi, czeka na rozwiązanie kwestii politycznych, DAS wygasza swoją działalność w Polsce, a na sprzedaż są podobno również Open Life i Signal Iduna. W tym roku fuzję zakończyła zaś Uniqa, która przejęła biznes Axy. Udało się to przeprowadzić całkiem sprawnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że to mniejsza firma kupiła większą. I dziś Uniqa może pielęgnować to, czym Axa wyróżniała się na plus, jak chociażby partnerstwo z mBankiem.

O tej współpracy możecie przeczytać w wywiadzie z Marcinem Wąsikowskim, który zdradza m.in., że wkrótce w mBanku pojawią się nowe ubezpieczenia Uniqi. Mówi także o tym, że firmy pracują nad projektami z obszaru data science, dzięki którym klienci mBanku będą mogli dostawać propozycje ubezpieczeń we właściwym dla siebie czasie oraz z bardziej adekwatnymi cenami. Ekspert z Uniqi wyjawia też, że oprócz partnerstwa z mBankiem i współpracy z PKO w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, ubezpieczyciel planuje rozwijać się w bankowości spółdzielczej, a także jest aktywny w nowych bankach, które pojawiają się na rynku. Jakich? Tego nie zdradza. Może będzie to np. Aion, który przy starcie zapowiadał, że w jego ofercie znajdą się również ubezpieczenia? Może Raiffeisen Digital Bank? Pewnie wkrótce się przekonamy.

Fot. freepik.com

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies