Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank Pocztowy na sprzedaż? W gronie ewentualnych kupców wymienia się PZU, Pekao i Aliora

Trudna sytuacja finansowa może skłonić Pocztę Polską do podjęcia radykalnych kroków w sprawie niektórych jej aktywów, w tym Banku Pocztowego

Poczta Polska może się pozbyć Banku Pocztowego – tak przynajmniej podają źródła, na które powołuje się Dziennik Gazeta Prawna. Powodem jest kiepska sytuacja finansowa – zarówno samego operatora pocztowego, jak i instytucji bankowej. W obu przypadkach potrzebne są pieniądze na rozwój, a tych może brakować. Potencjalnym nabywcą banku mógłby zostać PZU lub zależne od niego spółki.

Przeczytajcie także: Cinkciarz wprowadza prowizję za przelewy z Wielkiej Brytanii

Jak podaje DGP, Poczta miała w ubiegłym roku blisko 120 mln zł straty netto (chociaż spółka otrzymała w tym czasie olbrzymie dotacje), rok pod kreską zakończył także Bank Pocztowy. Ten ostatni informował jakiś czas temu, że podjęto działania naprawcze, które mają być prowadzone do końca 2023 roku, by w 2024 roku nastąpił powrót do trwałej rentowności. Pomóc ma w tym m.in. zwiększanie innowacyjności, a to wiąże się z wydatkami.

Alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedaż Pocztowego: albo PZU, albo kontrolowanym przez niego podmiotom, czyli Pekao lub Aliorowi. Poproszone przez DGP o komentarz spółki nie odpowiedziały lub zrobiły to w sposób wymijający. Warto dodać, że mniejszościowym udziałowcem Pocztowego jest inny państwowy bank, czyli PKO BP.

Przeczytajcie także: Allegro testuje darmowe dostawy przy zamówieniach już za 1 zł

Co ciekawe, na początku roku z rynku zniknęła marka EnveloBank, pod którą oferowano nowoczesne usługi finansowe Pocztowego. Jej utworzenie miało być nowym otwarciem w historii tej instytucji, ale po kilku latach projekt zamknięto.

Rodzimy operator pocztowy mógłby się pozbyć nie tylko banku, ale też towarzystw ubezpieczeniowych. Firma jest udziałowcem Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie czy Pocztylion-Arka PTE. Niedawno okazało się, że Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ma zostać kupione przez państwowy KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Zadeklarował to minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies