Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak instytucje finansowe mogą przyspieszyć swój rozwój dzięki API?

Technologia cyfrowa sprzyja rozwiązaniom stawiającym w centrum konsumenta i jego szybko zmieniające się potrzeby. Idealnym przykładem są interfejsy API (Application Programming Interface), dzięki którym instytucje finansowe mogą przyspieszyć tempo wdrażania innowacji, dostępnych tu i teraz.

W świecie instytucji finansowych API znajdują swoje zastosowanie między innymi w obszarze otwartej bankowości. W myśl unijnej dyrektywy PSD2, banki – za zgodą swoich klientów – przekazują dane finansowe zaufanym podmiotom trzecim (np. innym bankom czy też fintechom), a wykorzystywane są do tego właśnie API. Dzięki temu procesowi podmioty otrzymujące dane tworzą i udostępniają nowe produkty i usługi. Jest to szansa na rozwój dla instytucji finansowych, w tym banków. Filarem stojącym u podstaw otwartej bankowości jest, obok wykorzystania API, niewątpliwie także gigantyczny postęp w dziedzinie rozwoju nowych technologii – powszechniejsze wykorzystanie sztucznej inteligencji i przetwarzanie danych w chmurze.

Przeczytajcie także: Visa uruchamia Crypto Advisory Practice

W Visa uważamy, że aby czerpać korzyści z otwartej bankowości, powinniśmy współpracować ze sobą i skupiać się w naszych wspólnych działaniach na tworzeniu wartości dla konsumenta. Dzielenie się danymi konsumentów, wynikające z otwartej bankowości, musi odbywać się jednak z poszanowaniem ich prywatności. Niezwykle istotne jest to, by zasady otwartej bankowości były wdrażane w sposób etyczny i odpowiedzialny – niezależnie od technologii, usługi czy produktu, które obejmują.

Rozwiązania dostępne pod ręką dzięki API

W Visa dążymy do ułatwianie naszym partnerom dostępu do globalnej sieci, oferującej nowoczesne rozwiązania płatnicze. Jesteśmy pewni, że funkcje zarządzania API mogą pomóc przyspieszyć tempo współpracy i wdrażania innowacji pomiędzy Visa i naszymi strategicznymi partnerami. Dlatego stworzyliśmy narzędzie, które może w tym pomóc, czyli Visa Developer Platform, stanowiące podstawę naszej strategii rozwoju usług płatniczych. Platforma umożliwia efektywniejsze nadążanie za zmianami, które możemy zaobserwować w cyfrowym świecie, w tym m.in. wygodny dostęp do programistycznych narzędzi, a w efekcie szybsze wprowadzanie usług na rynek i poprawę „user experience”.

Przeczytajcie także: 100 największych polskich firm branży płatniczej

Poprzez otwartą sieć ponad stu API na platformie wdrażamy najpopularniejsze produkty i usługi Visa. Dzięki temu osoby zajmujące się programowaniem i implementacją zaawansowanych narzędzi płatniczych mogą skorzystać nie tylko z ponad dwustu gotowych rozwiązań, lecz także m.in. z Software Development Kit (odpowiedniego środowiska wymaganego przy wdrażaniu wybranego API) lub Visa Next (rozwiązania umożliwiającego developerom dostęp do narzędzi programistycznych Visa).

Z myślą o cyfrowej bankowości

W ramach interfejsu API Visa możemy znaleźć szereg innowacyjnych narzędzi. Jednym z nich jest rozwiązanie umożliwiające klientom uzyskanie w aplikacji bankowej szczegółów dotyczących płatności powtarzalnych opłacanych kartą Visa. Dzięki temu klient banku ma wgląd w informacje, w jakich konkretnie sklepach, punktach usługowych, portfelach cyfrowych, czy serwisach streamingowych jego karta została zapisana, a także jakie usługi są za jej pomocą opłacane.

Kolejnym obszarem, który można rozwijać dzięki API Visa, są usługi bankowe dla rodziców i ich dzieci. Tego typu produkty bankowe cieszą się rosnącą popularnością, a to za sprawą technologii, która coraz częściej oferuje nowe sposoby podnoszenia poziomu edukacji finansowej wśród młodych ludzi. Visa Transaction Controls zapewnia skuteczny i wygodny sposób śledzenia i zarządzania wszystkimi działaniami płatniczymi na zarejestrowanych kontach i tokenach. VTC oferuje różnorodne blokady i alerty, których dokładne cechy i funkcjonalność można wybierać i konfigurować.

Z kolei Enhanced FX API to rozwiązanie, które może przypaść do gustu osobom, które często podróżują. Zapewnia dostęp do kursów globalnych walut, dzięki czemu oferuje lepszy „user experience” w przypadku transakcji wielowalutowych oraz przejrzystość poprzez możliwość porównania kursów Visa z kursami referencyjnymi, np. Europejskiego Banku Centralnego.

To tylko niektóre przykłady pokazujące, jak instytucje finansowe mogą dotrzeć do swoich klientów z gotowymi już rozwiązaniami dzięki API Visa.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies