Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Te badania powinny przekonać władze, że terminal w urzędzie czy radiowozie to dziś już konieczność

Większość z Was płaci w urzędach gotówką nie dlatego, że chce, tylko dlatego, że nie ma innej możliwości

Badania o których mowa, to sondaż przeprowadzony w ubiegłym roku przez instytut ARC Rynek i Opinia. Jego wyniki przedstawił Adrian Kurowski, szef Visa Europe w Polsce, podczas Smart City Forum, które w mijającym tygodniu odbyło się w Warszawie. Serwis Cashless był patronem medialnym tego wydarzenia.

Instytut ARC spytał ankietowanych, czy w ciągu ostatniego roku płacili kartą w jakimkolwiek urzędzie administracji publicznej. Tylko 12 proc. stwierdziło, że tak. 58 proc. badanych odpowiedziało, że nie, a 31 proc. zadeklarowało, że nie załatwiało w tym czasie żadnej sprawy.

Przeczytajcie także: Marka BGŻ Optima zostaje. Ale raczej nie na długo...

W sondażu pytano również o powody, dla których do płatności kartą nie doszło. Zapewne nie zdziwicie się, że na pierwszym miejscu wśród nich, z wynikiem 70 proc., był brak takiej możliwości. Innymi słowy w urzędzie nie było terminala. Dopiero na drugim miejscu wśród wskazań znalazło się preferowanie gotówki. Tak odpowiedziało jednak tylko 21 proc. ankietowanych. Z kolei 6 proc. biorących udział w sondażu odpowiedziało, że zapłaciło gotówką, bo za płatność kartą żądano dodatkowej prowizji.

Większość ankietowanych chciałaby jednak mieć możliwość płatności kartami za sprawy załatwiane w organach administracji publicznej. Zdecydowanie opowiedziało się za tym 36 proc. a raczej jest za tym 37 proc. respondentów. Ankietowani są również zdecydowanie za lub raczej za tym, by terminale mieli przy sobie kontrolerzy biletów w środkach komunikacji miejskiej, którym można by zapłacić ewentualną karę za jazdę bez biletu (odpowiednio 35 proc. i 36 proc. wskazań). Terminale powinny się znajdować także na wyposażeniu drogówki. Zdecydowanie chce tego 37 proc. respondentów, a raczej powinno tak być w opinii 36 proc. badanych.

Przeczytajcie także: Wreszcie jest aplikacja mobilna Credit Agricole. I to inna niż wszystkie

Jak może wiecie, prowadzone są prace w kierunku umożliwienia inkasowania mandatów kartami przez policję drogową. Zależy na tym szczególnie tym patrolom, które złapią na wykroczeniu obcokrajowców na autostradzie. Z kolei przykład wyposażenia w terminale płatnicze kontrolerów biletów w autobusach już mamy. Pokusiła się o to Warszawa i jak wynika ze statystyk stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego, płatność kartą kary za brak biletu szybko zdobyła popularność.

Niestety, w skali całego kraju wciąż normą jest, że aby za cokolwiek w urzędzie zapłacić, należy udać się do kasy nieraz znajdującej się w innymi budynku, i wyciągnąć gotówkę. Wyniki badań zaprezentowane na Smart City Forum powinny jednak przekonać urzędników, że najwyższy czas coś z tym fantem zrobić.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies