Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KGP potwierdza: terminale trafią do radiowozów

Tak zakłada projekt zmian przepisów, nad którymi pracuje Komenda Główna Policji

Kilka dni temu na łamach DGP oraz serwisu Cashless pisałem o planach wyposażenia jeżdżących po autostradach radiowozów w terminale płatnicze. Miałoby to ułatwić przyjmowanie płatności za mandaty karne nakładane na obcokrajowców - nie mają oni bowiem prawa do odbierania mandatów kredytowanych.

Przeczytaj także: Trzy nowe waluty w bankomatach Euronetu

Okazuje się jednak, że KGP zamierza wprowadzić większe zmiany. - Przewiduje się, że co do zasady każdy patrol policji ruchu drogowego zostanie wyposażony w terminal do płatności kartą. Adresatem nowych rozwiązań jest każdy kierowca, na którego nałożona zostanie grzywna w drodze mandatu karnego, a więc zarówno obcokrajowcy jak i obywatele polscy – napisało biuro prasowe KGP w odpowiedzi na moje pytania w tej sprawie.

Dodano, że celem zmian, oprócz uproszczenia procedury uiszczania grzywien (w szczególności przez osoby nieposiadające miejsca stałego pobytu na terytorium RP), jest także dostosowanie przepisów i stosowanych procedur do postępu technologicznego i realizowanego procesu informatyzacji.

Przeczytaj także: Nowa, wielowalutowa karta od Pekao

Wprowadzenie nowego rozwiązania wymaga zmian w przepisach ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Projekt zakłada, iż koszty transakcji będzie ponosić osoba ukarana i zostaną one doliczone do kwoty grzywny, oczywiście za zgodą ukaranego.

– Należy podkreślić, że projekt będzie przedmiotem konsultacji z innymi resortami, m.in. Ministerstwem Finansów, co może spowodować pojawienie się nowych potrzeb, jak również rozwiązań – stwierdzają służby prasowe KGP.

Podkreślono jednak, że projekt jest w początkowej fazie prac i na tym etapie nie jest możliwe wskazanie choćby przybliżonego terminu ich zakończenia. Projekt niebawem zostanie przekazany do uzgodnień wewnątrzresortowych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies