Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W radiowozach też będą terminale

Komenda Główna Policji analizuje możliwość wyposażenia funkcjonariuszy w urządzenia do przyjmowania mandatów karnych kartami bankowymi

To nieoficjalne informacje, które udało mi się potwierdzić w kilku źródłach. Wynika z nich, że terminale w pierwszej kolejności miałyby trafić do radiowozów patrolujących polskie autostrady. Porusza się po nich sporo zagranicznych turystów, którzy w razie przyłapania na wykroczeniu muszą zapłacić mandat na miejscu.

Przeczytaj także: Koniec świata. Terminale w autobusach PKS

A co jeśli nie mają gotówki? W tej sytuacji muszą znaleźć bankomat. W warunkach autostradowych nie jest to proste, bo najbliższe urządzenie znajdować się może w odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zdarzenia. Gdyby w radiowozie był terminal, mogliby od razu zapłacić kartą.

Okazuje się, że o ile technicznie operacja wyposażenia radiowozów w terminale nie jest specjalnie skomplikowana, to uregulowanie prawne transakcji przeprowadzanych za ich pośrednictwem już bardziej. Trzeba zmienić Kodeks wykroczeń, który definiuje w jaki sposób można opłacić mandat.

Przeczytaj także: Harcerze będą zbierać datki zbliżeniowo

I tak mieszkańcy naszego kraju mogą to zrobić wyłącznie za pomocą przekazu pocztowego lub przelewu bankowego. Obcokrajowcy mogą to zrobić wyłącznie gotówką. A zatem, aby terminale w radiowozach miały sens, trzeba zmienić przepisy. Przy okazji trzeba wskazać, kto pokryje koszty transakcji.

Z tego powodu wydaje się, że nie ma szans, by w bieżącej kadencji parlamentu udało się to załatwić. Ważne jednak, że ktoś na taki pomysł wpadł i zapoczątkował dyskusję na ten temat. Więcej o tym piszę w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Zapraszam.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies