Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR kończy 30 lat. W tym czasie przeszedł drogę od operatora płatności do hubu technologicznego

Instytucja rozwija systemy Elixir, ale w jej portfolio można też znaleźć mSzafir czy mojeID

KIR świętuje okrągłą rocznicę – instytucję powołano do życia aktem notarialnym z 22 listopada 1991 roku, a więc obchodzi dziś swoje trzydziestolecie. Podmiot powstał z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz 16 banków komercyjnych. Początkowo funkcjonował jako operator płatności, a jego zadaniem była profesjonalizacja rozliczeń międzybankowych nad Wisłą.

Przeczytajcie także: Zakończono migrację produktów klientów Idea Banku do Pekao

Pierwsze rozwiązanie KIR nosiło nazwę SYBIR i bazowało na wymianie dokumentów papierowych. Z czasem pojawił się jednak system elektroniczny – Elixir. W kolejnych latach dołączyły do niego Euro Elixir oraz Express Elixir. Z zaprezentowanych niedawno statystyk KIR wynika, że wszystkie te narzędzia osiągają coraz lepsze wyniki.

Z czasem KIR przekształcił się w hub technologiczny dostarczający cyfrowe rozwiązania nie tylko bankowości, ale też energetyce, telekomunikacji, służbie ochrony zdrowia czy branży ubezpieczeniowej. Stał się także partnerem dla administracji publicznej. KIR rozwija narzędzia służące bezpiecznej wymianie informacji, mechanizmy oparte na analizie big data, rozwiązania z zakresu otwartej bankowości i AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu).

Przeczytajcie także: ING trzecim bankiem z Polski z przelewami SWIFT GPI

Instytucja od ponad dwudziestu lat dostarcza np. usługi e-podpisu, w tym kwalifikowanych podpisów elektronicznych i elektronicznych pieczęci. W ubiegłym roku KIR udostępnił mSzafir – mobilny podpis elektroniczny w całkowicie zdalnej wersji. Podmiot zaprojektował także mojeID, czyli usługę zdalnej weryfikacji tożsamości w oparciu o dane z własnej bankowości elektronicznej użytkownika. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie zarówno w relacjach z sektorem prywatnym, jak i z administracją państwową.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies