Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR: w październiku urosły wszystkie systemy rozliczeniowe. Express Elixir poprawił wynik o ponad 100 proc.

Dane na temat systemów rozliczeniowych opublikował również NBP. Wynika z nich, że wzrostami w drugim kwartale 2021 roku może się też pochwalić Blue Cash od Blue Media

Krajowa Izba Rozliczeniowa opublikowała październikowe statystyki zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. W ujęciu rocznym wzrosty zanotowały Elixir, Euro Elixir oraz Express Elixir, przy czym procentowo najbardziej urósł ten ostatni. Umożliwia on realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy użytkownikami Blika). W poprzednim miesiącu rozliczono w nim 12,75 mln transakcji o wartości 9,5 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku zanotowano wzrosty odpowiednio o 106 proc. i 55 proc.

Przeczytajcie także: Allegro przejmuje czeską grupę Mall

W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, w październiku 2021 roku rozliczono 3,74 mln komunikatów o wartości 24,33 mld euro. Dla porównania w analogicznym okresie 2020 roku rozliczono 3,04 mln transakcji o wartości 15,33 mld euro. Rok do roku liczba transakcji wzrosła zatem o 23 proc., a ich wartość o 59 proc. Z kolei w Elixirze, podstawowym systemie KIR, odnotowano w październiku 178,44 mln transakcji o wartości 591,48 mld zł. W tym samym okresie w 2020 roku rozliczono 173,55 mln transakcji o wartości 521,17 mld zł. Liczba transakcji wzrosła zatem o 3 proc., a ich wartość o 13,5 proc.

Przeczytajcie także: mBank wdrożył agregator rachunków z innych instytucji

Dane na temat systemów rozliczeniowych zaprezentował także Narodowy Bank Polski. Dotyczą one drugiego kwartału br. Z informacjami na temat wyników systemów KIR-u w tym okresie mogliście się już wcześniej zapoznać, czytając serwis cashless.pl, ponieważ Izba publikuje na bieżąco takie dane. Publikacja NBP pozwala natomiast uzupełnić obraz o wyniki systemu Blue Cash, którego operatorem jest Blue Media. W omawianym okresie rozliczono w nim 2,8 mln transakcji o łącznej wartości 3,2 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2021 r. oznacza to wzrosty odpowiednio o 7 proc. i 13 proc. Wzrosły także średnia dzienna liczba transakcji (o 6 proc. do ponad 30,3 tys.), średnie dzienne obroty (o 12 proc. do 34,8 mln zł), a także średnia kwota transakcji (o 6 proc. do 1147 zł).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies