Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR: w październiku urosły wszystkie systemy rozliczeniowe. Express Elixir poprawił wynik o ponad 100 proc.

Dane na temat systemów rozliczeniowych opublikował również NBP. Wynika z nich, że wzrostami w drugim kwartale 2021 roku może się też pochwalić Blue Cash od Blue Media

Krajowa Izba Rozliczeniowa opublikowała październikowe statystyki zarządzanych przez siebie systemów rozliczeniowych. W ujęciu rocznym wzrosty zanotowały Elixir, Euro Elixir oraz Express Elixir, przy czym procentowo najbardziej urósł ten ostatni. Umożliwia on realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu (pomiędzy użytkownikami Blika). W poprzednim miesiącu rozliczono w nim 12,75 mln transakcji o wartości 9,5 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku zanotowano wzrosty odpowiednio o 106 proc. i 55 proc.

Przeczytajcie także: Allegro przejmuje czeską grupę Mall

W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, w październiku 2021 roku rozliczono 3,74 mln komunikatów o wartości 24,33 mld euro. Dla porównania w analogicznym okresie 2020 roku rozliczono 3,04 mln transakcji o wartości 15,33 mld euro. Rok do roku liczba transakcji wzrosła zatem o 23 proc., a ich wartość o 59 proc. Z kolei w Elixirze, podstawowym systemie KIR, odnotowano w październiku 178,44 mln transakcji o wartości 591,48 mld zł. W tym samym okresie w 2020 roku rozliczono 173,55 mln transakcji o wartości 521,17 mld zł. Liczba transakcji wzrosła zatem o 3 proc., a ich wartość o 13,5 proc.

Przeczytajcie także: mBank wdrożył agregator rachunków z innych instytucji

Dane na temat systemów rozliczeniowych zaprezentował także Narodowy Bank Polski. Dotyczą one drugiego kwartału br. Z informacjami na temat wyników systemów KIR-u w tym okresie mogliście się już wcześniej zapoznać, czytając serwis cashless.pl, ponieważ Izba publikuje na bieżąco takie dane. Publikacja NBP pozwala natomiast uzupełnić obraz o wyniki systemu Blue Cash, którego operatorem jest Blue Media. W omawianym okresie rozliczono w nim 2,8 mln transakcji o łącznej wartości 3,2 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2021 r. oznacza to wzrosty odpowiednio o 7 proc. i 13 proc. Wzrosły także średnia dzienna liczba transakcji (o 6 proc. do ponad 30,3 tys.), średnie dzienne obroty (o 12 proc. do 34,8 mln zł), a także średnia kwota transakcji (o 6 proc. do 1147 zł).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies