Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Po fintechu w NBP nie ma już śladu. Bank centralny zlikwidował departament innowacji finansowych

Kompetencje fintechowego departamentu zostały przeniesione do nowej jednostki – Departamentu analiz i badań ekonomicznych

Narodowy Bank Polski przeprowadził zmiany organizacyjne w swojej strukturze. Z listy jednostek organizacyjnych zniknął obecny tam do niedawna Departament badań i innowacji finansowych, zwany w skrócie departamentem fintech. Część jego kompetencji została przeniesiona do nowego Departamentu analiz i badan ekonomicznych.

Przeczytajcie także: Niekorzystne zmiany w kartach mBanku

Fintechowy departament został utworzony w NBP w 2018 r., mniej więcej w tym samym czasie, co podobny departament w Komisji Nadzoru Finansowego. Odzwierciedlało to wzrost znaczenia innowacji finansowych na polskim rynku oraz świadczyło o dostrzeżeniu tego zjawiska przez władze banku centralnego oraz innych organów nadzorczych. Ważnym etapem w dziejach fintechowej jednostki w NBP było przejęcie nadzoru nad nią przez prezesa Adama Glapińskiego, do czego doszło w kwietniu 2019 r.

Przeczytajcie także: Prezes NBP przejmuje nadzór nad departamentem fintech

Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Prezes banku centralnego coraz częściej kładzie nacisk na podkreślanie znaczenia gotówki w gospodarce, czego przykładem było m.in. powołanie Rady ds. obrotu gotówkowego. Adam Glapiński zastanawia się także nad wprowadzeniem do obrotu banknotu o nominale tysiąca złotych, co przy rosnącej inflacji wydaje się coraz bardziej uzasadnione. Kwestia nowoczesnych rozwiązań zeszła na dalszy plan, a teraz wydaje się, że całkowicie przestała interesować władze banku centralnego.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies