Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Po fintechu w NBP nie ma już śladu. Bank centralny zlikwidował departament innowacji finansowych

Kompetencje fintechowego departamentu zostały przeniesione do nowej jednostki – Departamentu analiz i badań ekonomicznych

Narodowy Bank Polski przeprowadził zmiany organizacyjne w swojej strukturze. Z listy jednostek organizacyjnych zniknął obecny tam do niedawna Departament badań i innowacji finansowych, zwany w skrócie departamentem fintech. Część jego kompetencji została przeniesiona do nowego Departamentu analiz i badan ekonomicznych.

Przeczytajcie także: Niekorzystne zmiany w kartach mBanku

Fintechowy departament został utworzony w NBP w 2018 r., mniej więcej w tym samym czasie, co podobny departament w Komisji Nadzoru Finansowego. Odzwierciedlało to wzrost znaczenia innowacji finansowych na polskim rynku oraz świadczyło o dostrzeżeniu tego zjawiska przez władze banku centralnego oraz innych organów nadzorczych. Ważnym etapem w dziejach fintechowej jednostki w NBP było przejęcie nadzoru nad nią przez prezesa Adama Glapińskiego, do czego doszło w kwietniu 2019 r.

Przeczytajcie także: Prezes NBP przejmuje nadzór nad departamentem fintech

Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Prezes banku centralnego coraz częściej kładzie nacisk na podkreślanie znaczenia gotówki w gospodarce, czego przykładem było m.in. powołanie Rady ds. obrotu gotówkowego. Adam Glapiński zastanawia się także nad wprowadzeniem do obrotu banknotu o nominale tysiąca złotych, co przy rosnącej inflacji wydaje się coraz bardziej uzasadnione. Kwestia nowoczesnych rozwiązań zeszła na dalszy plan, a teraz wydaje się, że całkowicie przestała interesować władze banku centralnego.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies