Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 350 mld zł gotówki w obiegu. Znowu rekord w statystykach NBP

Na rynku jest rekordowo dużo gotówki, ale nie przybywa jej już tak szybko jak w poprzednich kwartałach

Narodowy Bank Polski opublikował statystykę dotyczącą banknotów i monet znajdujących się w obiegu w III kw. bieżącego roku. Wynika z niej, że krążąca w gospodarce gotówka miała w tym czasie rekordową wartość, wynoszącą bez mała 348 mld zł. Tak dużo pieniędzy na rynku nie było jeszcze nigdy i to raczej nie jest zaskoczenie, bo w ostatnich latach niemal każdy kwartał stał pod znakiem przyrostu wartości gotówki w obiegu.

Przeczytajcie także: PragmaGO skorzysta z otwartej bankowości

Jednak obecny i ubiegły rok charakteryzują się dynamicznym i szybszym niż w przeszłości wzrostem wartości banknotów i monet znajdujących się w obiegu. Wystarczy powiedzieć, że na koniec 2019 r., a więc na chwilę przed wybuchem pandemii, w obiegu znajdowało się niecałe 240 mld zł. Niemniej w ubiegłym kwartale przyrost pieniędzy spowolnił. W porównaniu z czerwcem 2021 r. wartość gotówki zwiększyła się "jedynie" o 5 mld zł, podczas gdy w II kw. bieżącego roku wzrost wynosił ok. 10 mld zł, a w rekordowym II kw. 2020 r. – aż 27 mld zł.

Przeczytajcie także: Odbicie na rynku bankomatów

Tradycyjnie najczęściej spotykanym w obiegu banknotem pozostaje ten o nominale 100 zł, którego na koniec września było na rynku prawie 1,692 mld sztuk – nieco mniej niż kwartał wcześniej (1,704 mld). Zmniejszyła się także liczba "pięćdziesiątek" – z 213 mln do 211 mln. Wzrosła liczba "dwudziestek" – ze 131 do 132 mln, oraz "dziesiątek" – ze 194 do 195 mln. Najmocniej jednak przybywało banknotów o nominale 200 zł – z 641 do 665 mln sztuk. Liczba banknotów o najwyższym, 500-złotowym nominale zwiększyła się z 46,1 do 49,6 mln sztuk i oznacza, że niemal wszystkie takie banknoty z pierwotnie wyprodukowanych 50 mln sztuk opuściły skarbce NBP.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies