Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany w NBP. Nadzór nad departamentem fintech przejął sam prezes

To efekt zakończenia kadencji przez wiceprezesa banku centralnego Jacka Bartkiewicza

Polska Agencja Prasowa podała w dzisiejszej depeszy informację, iż nadzór nad departamentem innowacji finansowych w Narodowym Banku Polskim przejął prezes instytucji, Adam Glapiński. Działanie to jest prawdopodobnie efektem zakończenia kadencji przez wiceprezesa NBP Jacka Bartkiewicza, który dotychczas pełnił nadzór nad departamentem ds. fintechu.

Przeczytajcie także: Bank Pekao zapowiedział zwolnienia grupowe

Departament innowacji finansowych to nowa komórka, która w strukturach banku centralnego pojawiła się w ubiegłym roku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy podobny departament utworzono w Komisji Nadzoru Finansowego. Na czele departamentu ds. fintech w NBP stoi Robert Jagiełło.

Tymczasem w KNF od niedawna szefową komórki zajmujacej się fintechami jest Magdalena Borowik, wcześniej pracująca w Ministerstwie Cyfryzacji. Wygląda na to, że nie jest ona zwolenniczką piaskownicy regulacyjnej, w której testowane mają być nowe rozwiązania fintechowe. Pomysł utworzenia takiego sandboxu forsował poprzedni dyrektor departamentu ds. innowacji finansowych w KNF Artur Granicki.

Przeczytajcie także: Co branża fintech myśli o regulacjach w Polsce

Natomiast Magdalena Borowik poinformowała niedawno, że w Polsce ma powstać cały ekosystem fintech, z akceleratorem i funduszem inwestującym w takie przedsięwzięcia. Ciekawostką może być fakt, że za jego budowę odpowiedzialna ma być Agencja Rozwoju Przemysłu, dotychczas znana m.in. z restrukturyzacji hut i stoczni. Czy to się może udać?

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: FINTECHY, NBP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies