Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Branża płatnicza w I kw. 2021 r.: wpływ pandemii mniejszy niż przed rokiem

Instytucje płatnicze rozliczyły w tym roku o kilkadziesiąt procent więcej transakcji niż w I kw. 2020 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat sytuacji w sektorze instytucji płatniczych w Polsce w I kw. 2021 r. Z dokumentu tego wynika, że w okresie styczeń-marzec 39 firm, posiadających licencję KIP, zrealizowało 579 mln transakcji na łączną kwotę bez mała 65 mld zł. Z tego najwięcej, bo 569 mln transakcji o wartości 61 mld zł, przypadło na tzw. grupę "A" KIP-ów, do której zalicza się m.in. operatorów płatności internetowych, takich jak PayU czy Przelewy24, oraz operatorów terminali płatniczych, takich jak Polcard czy eService.

Przeczytajcie także: Zmiana na stanowisku rzecznika prasowego PKO BP

Ciekawe, że pod względem liczby i wartości transakcji I kw. bieżącego roku był o wiele lepszy od I kw. ubiegłego roku. Wówczas transakcji było 488 mln, a ich wartość wyniosła 46,1 mld zł. Oba okresy były naznaczone blokadami gospodarczymi, związanymi z pandemią koronawirusa, ale w tym roku ich wpływ na sytuację branży płatniczej, wydaje się, że był dużo mniejszy niż w ubiegłym roku.

KNF podał także, że wartość prowizji przyjętych przez KIP-y w I kw. bieżącego roku wyniosła 369 mln zł, co oznacza spadek z 407 mln zł kwartał wcześniej oraz 403 mln zł rok wcześniej. Średnia prowizja od transakcji rozliczonych przez te instytucje wynosiła 64 grosze (kwartał wcześniej było to 71 groszy a rok wcześniej 83 grosze). Średnia marża od dłuższego czasu utrzymuje się na poziomie 0,6 proc. od kwoty transakcji.

Przeczytajcie także: KNF odmówił przyznania licencji KIP

Skala działalności małych instytucji płatniczych jest oczywiście nieporównywalnie mniejsza niż KIP-ów. Z danych KNF wynika, że cały segment rynku złożony z ponad 100 podmiotów w I kw. 2021 r. rozliczył 1,8 mln transakcji o łącznej wartości ok. 300 mln zł. Pod względem liczby jest to o ok. 400 tys. więcej operacji niż w I kw. 2020 r. Wartość transakcji wzrosła o wiele bardziej, bo z poziomu 110 mln zł w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies