Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Za pomocą fałszywych stron z ofertami pożyczek oszukał kilkadziesiąt tysięcy osób. Ofiary straciły 6 mln zł

Rzekome pożyczki kończyły się wysyłaniem płatnych SMS-ów oraz przelewów na konto oszusta

Katowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który miał oszukać kilkadziesiąt tys. osób. W tym celu wykorzystywał około 100 stron internetowych, na których oferował pożyczki. Osoby nimi zainteresowane wypełniały wnioski, a następnie były proszone o wykonanie przelewu lub wysyłanie SMS-ów premium. Miały one aktywować konto i umożliwić sprawdzenie statusu pożyczki. Natomiast pieniądze z rzekomej pożyczki nigdy nie trafiały do ofiar oszusta.

Przeczytajcie także: NNW szkolne od Warty można już kupić online

Policja uściśla, że proceder prowadzony był w latach 2013-2019. Strony internetowe mogły wzbudzać zaufanie pożyczkobiorców, dzięki odpowiednio dobranej nazwie, szacie graficznej, ale też informacjom oraz opiniom umieszczonym w witrynie. Każdy wniosek rozpatrywany był pozytywnie – bez względu na zadłużenie oraz wysokość dochodów. Aktywacja wniosku wiązała się jednak ze wspomnianymi już czynnościami. Zdarzało się, że jedna osoba w ciągu dnia wysyłała kilkadziesiąt wiadomości lub przelewów, za każdym razem wiązało się to z wydaniem kilkudziesięciu złotych.

Śledczy wpadli w końcu na trop informatyka, który utworzył fałszywe strony. W jego posiadaniu była baza danych, która pozwoliła ustalić skalę wyłudzeń. Okazało się, że ponad 32 tys. osób wysyłały płatne SMS-y. Z kolei prawie 12 tys. ofiar oszusta wybrało przelew jako metodę płatności. Łącznie straciły one blisko 6 mln zł. Sąd w Gliwicach zdecydował o tymczasowym areszcie dla 51-latka. Mężczyźnie grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: Amazon Polska zmienia cennik dostaw

To jedno z wielu przestępstw, o których możecie przeczytać w serwisie cashless.pl. Oszuści używają przeróżnych sposobów, by wyłudzić dane lub pieniądze. Niedawno policja informowała o zatrzymaniu 18-latka, który wyłudził dane osobowe od ponad 350 osób. Kilkadziesiąt z nich straciło pieniądze. Inni przestępcy wyłudzali pieniądze z pomocą SMS-ów premium, kusili ofiary rzekomymi zyskami z inwestycji w kryptowaluty albo podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies