Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
18-latek wyłudzał dane osobowe internautów. Okradł kilkudziesięciu z nich

Ofiary uruchamiały nieświadomie proces kredytowy przelewem weryfikacyjnym

Policja poinformowała o zatrzymaniu mieszkańca województwa wielkopolskiego, który wyłudził dane osobowe od ponad 350 osób. Blisko 30 z nich nie tylko podało oszustowi wrażliwe informacje, ale dodatkowo nieświadomie kupiło na raty drogi sprzęt elektroniczny. Urządzenia trafiały w ręce przestępcy, który sprzedawał je online po zaniżonej cenie. Na wniosek prokuratury 18-latek trafił do aresztu na dwa miesiące. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: Australia chce ograniczyć wpływy Apple i Google

Młody mężczyzna w portalach społecznościowych zamieszczał ofertę pracy, a odpowiadający na nią internauci przekazywali mu swoje dane osobowe. W ciągu czterech miesięcy w ten sposób udało się nabrać kilkaset osób z całego kraju. Część z nich zdecydowała się też na rzekomą weryfikację i przelewała 1 zł na konto bankowe podane przez oszusta. Problem polegał na tym, że był to przelew weryfikacyjny, który uruchamiał proces kredytowy – pokrzywdzeni kupowali na raty elektronikę.

Funkcjonariusze zwalczający cyberprzestępczość podają, że podejrzanym (18-letni oszust miał wspólnika, który wciąż jest poszukiwany) udało się w ten sposób zamówić towar o wartości ponad 90 tys. zł. Proceder stał się stałym źródłem dochodu nastolatka.

Przeczytajcie także: Automaty paczkowe Orlenu mają ruszyć we wrześniu

Kolejny już raz policja apeluje o ostrożność w sieci. Ten przypadek pokazuje, że złodzieje nie muszą zdobywać dostępu do bankowości elektronicznej ofiar, by wyrządzić szkody finansowe. Wystarczą do tego dane osobowe oraz niegroźny na pierwszy rzut oka, drobny przelew.

W serwisie cashless.pl przeczytacie także o przestępach, którzy wyłudzali pieniądze z pomocą SMS-ów premium, kusili ofiary rzekomymi zyskami z inwestycji w kryptowaluty albo podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies