Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
9 polskich banków chce oferować płatności mobilne z Visą

Pierwszy uruchomi nową usługę już w przyszłym miesiącu

W kwietniu płatności zbliżeniowe HCE wraz z Visą ma udostępnić swoim klientom Getin Noble Bank, który pod koniec ubiegłego roku zakończył z powodzeniem testy tego rozwiązania. Na razie jedynym polskim bankiem oferującym takie płatności jest Pekao, który robi to z MasterCardem.

Przeczytaj także: Yanosik wprowadza płatności za parkowanie

Z komunikatu Visy opublikowanego wczoraj wynika, że obecnie 9 polskich instytucji pracuje z nią nad płatnościami HCE. Jest wśród nich BZ WBK, który już we wrześniu ubiegłego roku informował o rozpoczęciu chmurowego projektu. HCE z Visą chce wdrożyć również ING Bank Śląski oferujący już we współpracy z tą organizacją mobilne płatności zbliżeniowe w modelu simcentrycznym, oraz m.in. mBank, Millennium czy BPS. Kolejne banki pracują też nad HCE we współpracy z MasterCardem, ale on na razie nie chce ujawnić, które to instytucje.

Przypomnijmy, że w przypadku płatności HCE do przeprowadzenia transakcji wykorzystywane są dane karty płatniczej przechowywane w chmurze obliczeniowej. To przewaga płatności HCE nad modelem simcentrycznym, gdy dane potrzebne do transakcji przechowywane są na karcie SIM komórki. Aby zacząć tak płacić, potrzeba więc nie tylko odpowiedniego smartfona, ale i specjalnej karty SIM. A tę telekomy wydają jedynie klientom współpracujących z nimi banków i inkasują za to prowizję. Rozwiązanie takie jest więc droższe i mniej wygodne.

Przeczytaj także: Intercity rozpoczyna sprzedaż biletów przez smartfony

Panuje przekonanie, że choć simcentryczny model jest już sprawdzony na rynku, w dłuższym okresie przegra z HCE. Obecnie we współpracy z operatorami telefonicznymi płatności simcentryczne oferuje kilka banków, w tym mBank, Raiffeisen Polbank, Getin, Euro Bank i Alior a wkrótce zrobi to też BPH.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies