Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Poznaniacy też będą mogli płacić kartą lub smartfonem za przejazd komunikacją. Tamtejszy ZTM szuka operatora nowego systemu

W nowe terminale umożliwiające przypisanie biletu do karty płatniczej ma zostać wyposażonych ok. 700 pojazdów poznańskiej komunikacji publicznej

Pasażerowie poznańskiej komunikacji publicznej będą mogli kupować bilety za pomocą kart płatniczych, smartfonów lub smartwatchy w terminalach zainstalowanych w pojazdach. Tamtejszy Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konkurs na wybór operatora nowego systemu płatności.

Przeczytajcie także: Coraz bliżej nowego systemu biletowego w Krakowie

Jak określono w warunkach konkursu, system ma obsługiwać sprzedaż różnych typów biletów jednoprzejazdowych oraz krótkookresowych – od 15-minutowych do 24-godzinnych. Pasażer wybierze taryfę na ekranie dotykowym i od razu kupi dowolną liczbę biletów. Urządzenie ma też umożliwiać pasażerowi sprawdzenie ważnych biletów przypisanych do tokenu jego karty płatniczej (typ biletu, rodzaj ulgi, strefy ważności, a w przypadku biletów czasowych również data i czas, do których ważny jest bilet).

Częścią urządzenia ma być czytnik kart płatniczych obsługujący co najmniej płatności zbliżeniowe kartami Visa i Mastercard, a także płatności NFC z urządzeń mobilnych. Wszystkie szczegóły transakcji realizowanych w terminalach mają być natychmiast raportowane do systemu centralnego. Kontrola biletowa będzie zaś polegała na zbliżeniu karty płatniczej (lub smartfona czy smartwatcha) do czytnika kontrolerskiego i sprawdzeniu, czy dla danej karty płatniczej w systemie centralnym istnieje ważny bilet.

W nowe terminale ma zostać wyposażonych ok. 700 pojazdów, a system ma być gotowy najpóźniej w pierwszej połowie 2022 r.

Przeczytajcie także: Już w ponad 170 miastach możecie zapłacić za parkowanie za pomocą apki

Poznań jest kolejnym miastem, które zdecydowało się zmodernizować swój system płatności za transport publiczny. Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o starcie montażu nowego typu kasowników w Lublinie oraz o przetargu ogłoszonym w Bielsku-Białej. Tego typu rozwiązania działają też już w innych polskich miastach. Od początku tego roku z podobnego systemu mogą już korzystać mieszkańcy Olsztyna, a wcześniej otrzymali go m.in. podróżujący po Włocławku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Jaworznie, Gdańsku czy Częstochowie.

Fot. ZTM Poznań

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies