Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak sprawdzić, czy biuro podróży jest godne zaufania? Z pomocą przychodzi Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

TFG udostępnia informację m.in. o tym, czy biuro podróży nie zgłosiło niewypłacalności

Jeśli planujecie wybrać się na wakacje zorganizowane przez biuro podróży, koniecznie sprawdźcie, czy firma, z którą macie wyjechać, jest godna zaufania i czy nie ma kłopotów finansowych. Jak to zrobić? Dane takie gromadzi i udostępnia Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wyszukiwarkę podmiotów znajdziecie pod tym linkiem.

Przeczytajcie także: 240 tys. zł za zapalenie płuc, czyli dlaczego warto mieć travelkę

Organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych mają obowiązek posiadania gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej (albo innego wskazanego w ustawie zabezpieczenia), które w przypadku ich niewypłacalności zapewniają pokrycie kosztów kontynuacji imprezy, kosztów powrotu do kraju albo zwrot pieniędzy wpłaconych na poczet wyjazdu. Jeśli to zabezpieczenie okaże się niewystarczające, to klienci mogą liczyć jeszcze na zwrot ze środków Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Tyle że taka ochrona przysługuje klientom touroperatorów, którzy są wpisani do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Dlatego przede wszystkim przed zawarciem umowy należy sprawdzić, czy biuro, które ma zorganizować wypoczynek, w tym rejestrze widnieje. Co więcej, znajdziecie tam informację o statusie przedsiębiorcy, np. czy nie zgłosił niewypłacalności, czy nie toczy się w jego sprawie postępowanie o wykreślenie z rejestru albo czy marszałek województwa nie wystąpił o wypłatę środków z zabezpieczeń finansowych danego podmiotu.

Dowiecie się także, jaka jest kwota posiadanego przez niego zabezpieczenia i w jakim okresie ono obowiązuje. Sprawdzicie też, czy miejsce Waszej podróży zgadza się z zakresem terytorialnym działalności przedsiębiorcy, ponieważ ubezpieczyciel lub bank odmówi wypłaty środków niedoszłym podróżnym, jeśli impreza, na którą się wybierali, wykracza poza uwzględniony w ewidencji obszar.

Przeczytajcie także: Czy polisa turystyczna chroni w razie zachorowania na covid-19?

Przy zawieraniu umowy upewnijcie się, czy Wasza wycieczka to "impreza turystyczna" i w jej cenę wliczona jest składka na TFG. Ochrona funduszu obejmuje bowiem tylko takie przypadki. Zgodnie z ustawą, imprezą turystyczną jest połączenie co najmniej dwóch rodzajów usług, czyli np. przelotu i noclegu. Jeśli biuro zapewnia np. tylko pobyt w hotelu, podczas gdy dojazd musicie zorganizować sami, a w umowie nie jest wprost napisane, że dotyczy ona imprezy turystycznej w rozumieniu ustawy, to w razie zgłoszenia przez touroperatora niewypłacalności klienci nie będą mogli liczyć na świadczenia z TFG.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: UFG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies