Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie tylko polska karta płatnicza. Oto inne pomysły zaproponowane przez ekspertów ankietowanych przez NBP

Wśród koncepcji, jakie trafiły do jednego z zespołów Rady ds. obrotu gotówkowego, znalazł się np. pomysł likwidacji programu finansowania terminali płatniczych

Kilka dni temu Puls Biznesu napisał o powrocie koncepcji budowy krajowej karty płatniczej. Mogliście przeczytać o tym w tekście Rada niby gotówkowa, a chce polskiej karty. Nowy postulat organu działającego przy NBP. Pomysł taki znalazł się w wśród działań zaproponowanych przez ekspertów jednego z zespołów powołanej niedawno przez Narodowy Bank Polski Rady ds. obrotu gotówkowego. Okazuje się, że zespół ten ma o wiele więcej oryginalnych pomysłów, o czym za chwilę.

Przeczytajcie także: Nowy pomysł Rady ds. gotówki przy NBP

W oświadczeniu nadesłanym do redakcji cashless.pl przez biuro prasowe NBP napisano, że propozycja reaktywacji polskiej karty pojawiła się jedynie w odpowiedzi na ankietę skierowaną do uczestników prac zespołu ds. akceptacji i dostępności gotówki. Podmioty te zaproponowały różne rozwiązania, ale zespół nie wypracował jeszcze żadnego stanowiska w zakresie rozwiązań, które będą rekomendowane Radzie ds. obrotu gotówkowego. Taki sam status mają więc i inne pomysły opisane poniżej. Niektóre z nich są jednak na tyle ciekawe, że warto o nich wspomnieć.

Znalazła się wśród nich m.in. propozycja wprowadzenia regulacji zakazującej bankom pobierania od swoich klientów firmowych prowizji od wpłat gotówki na rachunki własne. Miałoby to zachęcać właścicieli tych firm do przyjmowania wpłat nie tylko w formie bezgotówkowej, ale i gotówkowej. Kolejna ciekawa koncepcja to zaprzestanie finansowania instalacji terminali płatniczych, jako działania noszącego znamiona nieuczciwej konkurencji względem gotówki. Nigdzie nie pada konkretna nazwa programu, ale zakładam, że chodzi o projekt realizowany przez Polskę Bezgotówkową.

Przeczytajcie także: Joanna Erdman wiceprezes Polski Bezgotówkowej

Inne pomysły zaproponowane przez ankietowanych przez wymieniony wyżej zespół są już mniej kontrowersyjne. Mowa np. o wprowadzeniu surcharge (prowizja od wypłat gotówki z bankomatów ponoszona przez klienta na rzecz operatora urządzenia), uregulowanie wysokości opłat wnoszonych przez wydawców kart na rzecz sieci bankomatowych, zagwarantowanie obsługi gotówki w urzędach administracji publicznej, wprowadzenie funduszu, z którego dotowana byłaby instalacja bankomatów w lokalizacjach mało atrakcyjnych z punktu widzenia ekonomicznego czy wprowadzenie obowiązku utrzymywania przez banki placówek stacjonarnych.

Wśród możliwych do wprowadzenia działań wymieniono także uzupełnienie funkcjonalności dowodów osobistych z tzw. warstwą elektroniczną o funkcję płatniczą, uruchomienie mobilnych punktów wypłat gotówki przy wykorzystaniu zasobów Poczty Polskiej oraz multibrandowych placówek bankowych, a także wdrożenie usług umożliwiających wpłaty i wypłaty gotówki w sklepach z pominięciem systemów kartowych. W zaproponowanych działaniach znalazło się także ograniczenie obowiązku stosowania przez operatorów bankomatów tzw. kaset barwiących, które zwiększają w znacznym stopniu koszty działania sieci urządzeń.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies