Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Przelewy "z karty na kartę" już dostępne w aplikacji SkyCash. Nie są jednak tak wygodne jak transakcje na numer telefonu

AKTUALIZACJA

Nowa usługa SkyCash wymaga podania wielu danych oraz weryfikacji tożsamości poprzez udostępnienie zdjęcia twarzy oraz swojego dowodu tożsamości

O ciekawych nowościach w aplikacji SkyCash, które pojawiły się tam ostatnio albo znajdą w niej w najbliższym czasie mówił podczas poniedziałkowej konferencji Payment Meeting przedstawiciel spółki Piotr Bochenek. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Piotra Dziubaka, który znajdziecie tutaj. Mnie zainteresowała szczególnie jedna z nowości, a mianowicie przelewy "z karty na kartę". Postanowiłem sprawdzić jak działają.

Niestety, jeśli chodzi o wygodę korzystania z tej usługi, daleko jej do oferowanych przez SkyCash przelewów na numer telefonu. W tym przypadku, jeśli odbiorca jest również klientem SkyCash, przelew wykonuje się w kilka kliknięć, a pieniądze od razu są do dyspozycji odbiorcy. W przypadku przelewu "z karty na kartę" sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i nie wiem, na ile wynika to z wymogów prawnych a na ile z niedopracowania usługi. Ale po kolei.

Aby przelać pieniądze z własnej karty na kartę innej osoby, oba plastiki muszą mieć logo Mastercard. To efekt tego, że SkyCash świadczy usługę przy współpracy ze spółką Fenige, która na razie obsługuje wyłącznie karty Mastercarda. W najbliższej przyszłości Fenige chce także umożliwiać wykonywanie transakcji kartami Visy. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj

Przeczytajcie także: mBank udostępnił Android Pay w Czechach

Aby skorzystać z usługi, należy na stronie głównej aplikacji wybrać opcję "zrób przelew", następnie wskazać język komunikacji (oprócz polskiego dostępne są także angielski, ukraiński i rosyjski) i wybrać "z karty na kartę". Na kolejnej stronie będziecie musieli podać dane karty, czyli imię i nazwisko posiadacza, numer plastiku oraz datę ważności i, uwaga, wykonać zdjęcie rewersu swojego dowodu osobistego.

Na kolejnej stronie należy podać adres zamieszkania, wykonać zdjęcie awersu dokumentu oraz swojej twarzy. Później trzeba podać numer karty, na którą chcecie przelać pieniądze. Dopiero wówczas uzyskuje się dostęp do regulaminu przelewów oraz zasad weryfikacji tożsamości. Według mnie oba dokumenty powinny być dostępne wcześniej. Dlaczego nie są? Nie wiem. Od kilku dni biuro prasowe SkyCash nie odpowiada na mejle w tej sprawie, ani nie odbiera telefonów.

W każdym razie dopiero na tym etapie podaje się kod autoryzujący transakcję z rewersu karty i można dowiedzieć się, jakie są limity transakcji (jednorazowy przelew nie może być wyższy niż 200 zł, a w miesiącu nie można przelać w ten sposób więcej niż 500 zł), poznać koszty operacji - bo tabela opłat i prowizji jest załącznikiem do regulaminu - oraz zasady przetwarzania wprowadzonych w trakcie weryfikacji danych (ich administratorem jest wrocławska firma Identt).

Przeczytajcie także: BeamUp Payments chce rewolucji w płatnościach

Niestety, tabela z prowizjami, którą udało mi się otworzyć, zawierała puste pola, więc przy braku kontaktu z biurem prasowym ciężko napisać mi coś więcej na temat kosztów transakcji. Jeśli są takie same, jak w przypadku przelewów wykonywanych bezpośrednio przez stronę firmy Fenige, to prowizja powinna wynosić w kraju 1,3 proc. kwoty transakcji a przy przelewach na kartę wydaną przez bank zagraniczny – 2,5 proc.

W moim przypadku przy przelewie na 5 zł opłata miała wynosić 60 groszy. Ale nie wyniosła, bo po zleceniu transakcji aplikacja wygenerowała komunikat, że operacja nie mogła zostać wykonana i powinienem spróbować to zrobić ponownie później. Nie wiem, czy to efekt jakiejś chwilowej przerwy w funkcjonowaniu systemu czy przelewy "z karty na kartę" mimo tego, że znalazły się w aplikacji SkyCash, nie są jeszcze w pełni dostępne. Dajcie znać, jeśli Wam się uda wykonać taką transakcję.

Ja natomiast będę próbował dowiedzieć się więcej na temat usługi w biurze prasowym spółki. Jeśli to się uda, zaktualizuję ten bądź napiszę kolejny tekst. Interesuje mnie szczególnie to, czy podawanie takiej ilości danych wraz z udostępnianiem fotografii dokumentów i twarzy jest konieczne przy przelewach na 200 zł. W trakcie realizacji transakcji na taką kwotę bezpośrednio przez stronę firmy Fenige rejestracja nie jest wymagana.

AKTUALIZACJA

Po publikacji tekstu otrzymałem komentarz z biura prasowego firmy SkyCash. Usługa przelewów "z karty na kartę" ma działać w aplikacji od kilku dni. Natomiast konieczność weryfikacji tożsamości klientów wykonujących takie transakcje ma wynikać m.in. z przepisów o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2861 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

mBank wprowadza ciekawy mechanizm promowania kantoru walutowego. Mniejsze firmy będą mogły zaoszczędzić nawet 200 zł na przelewie

Klienci kantoru walutowego mBanku będą mogli zbierać punkty, którymi następnie zapłacą za przelewy zagraniczne

Google przywraca płatności na zegarkach. Niestety, na razie nie w Polsce

Przy okazji rebrandingu systemu operacyjnego na smartwatche amerykańska firma rozszerza dostępność Google Pay na urządzenia ubieralne

Garmin Pay to drugi międzynarodowy "pay" w Polsce. Rynek czeka jeszcze na trzeci. Sprawdźcie, co wiecie na temat tych rozwiązań

Zapraszam na quiz, w którym przetestujecie swoją wiedzę na temat znanych na całym świecie systemów płatności mobilnych

Awans w First Data Polska. Spółka ma wreszcie nowego prezesa

Firmą pokieruje Krzysztof Polończyk, który już od kilku miesięcy pełni obowiązki szefa First Daty w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.