Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Instytucje płatnicze mogą już nadawać klientom numery rachunków w standardzie NRB. Ale na razie raczej nie będą

To efekt rozporządzenia do Ustawy o usługach płatniczych, które weszło w życie w ubiegłym tygodniu

Rozporządzenie, o którym mowa, to owoc pewnej idei, która wykiełkowała kilka lat temu. Chodziło o to, aby krajowe instytucje płatnicze, czyli firmy takie jak np. PayU czy SkyCash, mogły wykonywać z prowadzonych przez siebie kont przelewy zewnętrzne bez pośrednictwa banków. Aby móc to robić konta te powinny mieć numery nadane w standardzie NRB, jakim od dawna posługują się już banki. Do Ustawy o usługach płatniczych wprowadzono więc odpowiednie zmiany a szczegółowy sposób nadawania numerów kontom prowadzonym przez instytucje płatnicze miało określić rozporządzenie, które właśnie weszło w życie.

Jak jednak uważa dr Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK Legal, opisana powyżej idea miała pewne mankamenty. – Zakładała bowiem obowiązek nadawania przez KIP-y rachunkom numerów w standardzie NRB nawet wówczas, gdy danej instytucji i jej klientom do niczego nie były one potrzebne – mówi dr Krzysztof Korus.

Przeczytajcie także: Zmieniacie banki, ale nie tak chętnie jak telekomy

A dokładnie taka sytuacja występuje obecnie ponieważ nawet jeśli któryś z KIP-ów otrzyma możliwość nadawania kontom numerów NRB, nie będzie mógł ich wykorzystać do odbierania i nadawania przelewów zewnętrznych. Wcześniej musiałby stać się członkiem Elixir lub Sorbnet a na to nie pozwala inny akt prawny, czyli Ustawa o ostateczności rozrachunku.

Zdaniem przedstawiciela kancelarii dLK Legal w przepisach starano się zatem wprowadzić zasadę dobrowolności w nadawaniu numerów NRB, jeśli KIP nie uczestniczy w systemie płatności. W praktyce rozporządzenie niewiele zmienia w sytuacji instytucji płatniczych. Póki co nie ma szans na zmianę Ustawy o ostateczności rozrachunku, w myśli której uczestnikami wymienionych wyżej systemów płatności mogą stać się jedynie instytucje kredytowe. W polskich warunkach są to wyłącznie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Przeczytajcie także: Alior rozwija wideoweryfikację

Tymczasem na rozszerzenie katalogu instytucji uprawnionych do uczestnictwa w systemach Elixir i Sorbnet nie zgadza się Narodowy Bank Polski. Nie jest w tym odosobniony, bo przeciwny temu wydaje się być także Europejski Bank Centralny. Teoretycznie więc KIP-y mogłyby wykorzystać NRB do przelewów przykładowo w systemie Express Elixir, którego krąg członków nie jest ograniczony ustawowo do instytucji kredytowych. Do tego potrzebne byłyby im jednak rachunki w NBP. A z tego co wiem bank centralny jak dotąd nie założył konta żadnej instytucji płatniczej.

Mimo tego, że rozporządzenie umożliwiające nadawanie numerów NRB prowadzonym przez KIP-y kontom niewiele daje i prawdopodobnie w najbliższym czasie żadna instytucja płatnicza z tej szansy nie skorzysta, to jego przygotowanie i wejście w życie należy ocenić pozytywnie. Dzięki niemu wykonano bowiem kolejny krok na drodze do zliberalizowania rynku usług finansowych i zwiększenia szans na konkurowanie z bankami instytucjom płatniczym.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies