Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Boicie się płacić kartami za granicą

To wnioski z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Visy

O tym, że wyjeżdżając za granicę wolicie płacić gotówką, wiadomo nie od dziś. Ten zwyczaj jest jednym z kół napędowych kantorów wymiany walut. Badanie Visy rzuca nieco światła na przyczyny tych przyzwyczajeń.

Z sondażu wynika przede wszystkim, że 61 proc. z Was podróżując po Polsce preferuje korzystanie z karty. Jednak gdy wyjeżdżacie za granicę, odsetek ten spada do 34 proc. Dlaczego?

Przeczytaj także: Za podatki zapłacisz kartą, ale nie Blikiem

Według wyników sondażu 50 proc. podróżnych, którzy dokonują wymiany waluty przed wyjazdem, robi to z obawy, że nie zapłaci kartą w miejscu docelowym podróży. Im dalsza podróż, tym świadomość dotycząca akceptacji kart jest coraz mniejsza.

Ponad 90 proc. badanych uważa, że bez problemu zapłaci kartą w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Jednak już połowa sądzi, że nie będzie mogła zapłacić w ten sposób w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Brazylii, a aż trzech na czterech podróżujących Polaków (73 proc.) uważa, że z karty płatniczej nie będą mogli skorzystać w Tajlandii.

Duża grupa badanych w sondażu Visy decyduje się na wymianę waluty przed wyjazdem ze względów bezpieczeństwa. Aż 41 proc. czuje się pewniej korzystając z gotówki. Płacenie kartą podczas podróży zapewnia poczucie bezpieczeństwa jedynie 18 proc. podróżującym Polakom. 43 proc. respondentów do wymiany gotówki przed wyjazdem motywuje m.in. obawa przed oszustwami przy użyciu kart.

Zdaniem Jakuba Kiwiora, dyrektora ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej Visy, te obawy są nieuzasadnione. – Karty gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo niż gotówka w portfelu, którą w wypadku kradzieży tracimy bezpowrotnie – komentuje przedstawiciel Visy.

Przeczytaj także: Będzie kolejna zmiana przepisów o kartach

Niestety, sondaż nie odpowiada na pytanie, jak duża część użytkowników kart nie korzysta z nich za granicą z obawy o wysokie koszty takich transakcji wynikające przede wszystkim z przewalutowań. Ostatnio kilka banków, m.in. mBank i Citi Handlowy zmieniły na niekorzyść klientów swoje stawki prowizji związanych z obsługą transakcji zagranicznych. To nie wpływa dobrze na popularność tego instrumentu wśród polskich turystów.

Sondaż został przeprowadzony przez Visa Europe wraz z agencją Populus. Objął 2 tys. dorosłych osób w następujących 16 krajach: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania i Włochy. Badanie przeprowadzono w okresie 6-23 marca 2015 r. na reprezentatywnych próbach w każdym kraju.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2861 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

mBank wprowadza ciekawy mechanizm promowania kantoru walutowego. Mniejsze firmy będą mogły zaoszczędzić nawet 200 zł na przelewie

Klienci kantoru walutowego mBanku będą mogli zbierać punkty, którymi następnie zapłacą za przelewy zagraniczne

Google przywraca płatności na zegarkach. Niestety, na razie nie w Polsce

Przy okazji rebrandingu systemu operacyjnego na smartwatche amerykańska firma rozszerza dostępność Google Pay na urządzenia ubieralne

Garmin Pay to drugi międzynarodowy "pay" w Polsce. Rynek czeka jeszcze na trzeci. Sprawdźcie, co wiecie na temat tych rozwiązań

Zapraszam na quiz, w którym przetestujecie swoją wiedzę na temat znanych na całym świecie systemów płatności mobilnych

Awans w First Data Polska. Spółka ma wreszcie nowego prezesa

Firmą pokieruje Krzysztof Polończyk, który już od kilku miesięcy pełni obowiązki szefa First Daty w Polsce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.