Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Girls4Tech, czyli jak sprawić, by więcej kobiet pracowało w technologiach

Kobiety nadal stanowią mniejszość w branżach, które uważane są za typowo męskie

Według Raportu "Kobiety w technologiach" z 2016 roku na najwyższych stanowiskach zarządczych w firmach polskiego sektora teleinformatycznego na 452 stanowiska zasiadało jedynie 48 kobiet. To stanowiło niewiele ponad 10 procent wszystkich menedżerów najwyższego szczebla. Funkcję prezesa w tym sektorze pełniło tylko dziewięć pań, czyli 5 proc. Przedstawiciele sektora, organizacje pozarządowe i instytucje starają się od kilku lat robić wiele, aby zmienić te proporcje w przyszłości, organizując rożnego rodzaju kampanie społecznie czy akcje.

Przeczytajcie także: Fraudów kartowych ma być jeszcze mniej

Jednym z takich wydarzeń będą organizowane przez Mastercard i Alior Bank w dniach 10-11 października br. w Warszawie warsztaty edukacyjne poświęcone technologiom płatniczym. Weźmie w nich udział 120 dziewcząt z placówki szkolno-wychowawczej z Tomaszowa Lubelskiego. Zajęcia zostaną zorganizowane w ramach międzynarodowego autorskiego programu Mastercard pod nazwą Girls4Tech.

– Dziś w zawodach wymagających znajomości przedmiotów ścisłych zaledwie 30 proc. pracowników to kobiety. Takie projekty inspirują uczennice do zainteresowania się naukami ścisłymi. W dłuższym okresie może to wpłynąć na ich wybory edukacyjne oraz zawodowe – mówi Kamila Kaliszuk z Mastercard. W ramach poszczególnych modułów zajęć uczennice dowiedzą się m.in., na czym polega bezpieczne przechowywanie danych z wykorzystaniem szyfrowania, a także dlaczego ważne jest zachowanie ich poufności. Przekonają się także, że algorytmy są wszędzie i mogą pomóc w rozwiązywaniu wielorakich problemów.

Przeczytajcie także: Drugi wydawca kart w systemie rozliczeń KIR-u

Wydarzenie zostało zaplanowane przez Mastercard i Alior Bank, jako część obchodów Międzynarodowego Dnia Dziewczynek, który przypada na 11 października. Święto zostało ustanowione przez ONZ, aby zwrócić uwagę na bariery, na jakie natrafiają dziewczęta w społeczeństwie. Jednym z takich wyzwań jest szersze zainteresowanie dziewcząt przedmiotami ścisłymi, co w przyszłości może ułatwić im start w karierze.

Choć liczba kobiet np. w bankowości jest wysoka, w niektórych bankach sięga nawet 70 procent, to w firmach IT nadal jest ich niewiele. Wskazuje na to kolejny raport z poprzedniego roku, tym razem firmy Hays. Największą rozbieżność widać w obszarze stanowiska IT Managera. Tę rolę zdecydowanie częściej obejmują mężczyźni, ale wynika to też z faktu, że stanowisko wymaga wielu lat doświadczenia, a liczba kobiet pracujących w IT wzrasta od niedawna – czytamy w raporcie.  – Takie warsztaty jak Girls4Tech mogą być ważną inspiracją, a w przyszłości pomóc dziewczynkom w ich karierze zawodowej – mówi Monika Stołowska, dyrektor zarządzająca pionem HR w Alior Banku.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 112 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Wrocław staje się powoli krajowym liderem rozwoju płatności miejskich. Nowe wdrożenie w stolicy Dolnego Śląska

Na początku marca w całym mieście ma działać ponad 150 nowych biletomatów, w których będzie można płacić kartami Mastercarda i Visy oraz Blikiem

Użytkownicy kart Visy będą mogli skorzystać ze zniżek na lotniskach

Organizacja płatnicza uruchamia nową usługę dla posiadaczy kart z Europy

Blockchain może powstrzymać handel "krwawymi diamentami"

Firmy na całym świecie szukają nowych sposobów wykorzystania technologii łańcucha bloków

Nowa aplikacja Euro Banku dostępna już także na urządzenia z systemem iOS

Wcześniej mobilną apkę drugiej generacji otrzymali klienci Euro Banku korzystający ze smartfonów z systemem Android

PKO uruchamia kantor internetowy. Wkrótce zaoferuje nową kartę wielowalutową, dostępną dla wszystkich klientów

Od dziś już wszyscy klienci PKO a nie tylko biznesowi, mogą wymieniać waluty za pośrednictwem swojego internetowego serwisu transakcyjnego

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Polish API już za moment. ZBP zaprasza na prezentację nowego projektu

Polish API to rozwiązanie, dzięki któremu banki chcą…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.