Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Najwięksi wydawcy kart debetowych w Polsce. Raport Cashless za IV kw. 2016 r.

Klienci detaliczni największych banków komercyjnych mają w portfelach już ponad 25 mln debetówek

W porównaniu z rankingiem wydawców kart debetowych za III kw. ubiegłego roku w ścisłej czołówce zmieniło się niewiele. Stawkę otwiera największy detalista na rynku, czyli PKO BP, który chwali się wydaniem klientom indywidualnym ponad 6,5 mln kart debetowych. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się BZ WBK i Pekao – oba wydały ponad 3 mln debetówek.

Przeczytajcie także: Prawie milion klientów banków jest mobile only

Ale na kolejnych miejscach jest już nieco przetasowań. Widać na przykład awans Aliora, który dzięki przejęciu BPH ma już portfel złożony z ponad 1,7 mln kart debetowych i dobija do pierwszej piątki największych wydawców, choć wejście do niej nie będzie łatwe. Od piątego miejsca, zajmowanego przez ING Bank Śląski, dzieli go jeszcze ponad 800 tys. kart.


Inne zmiany to np. awans BGŻ BNP Paribas, który ma już więcej kart niż Credit Agricole. Temu ostatniemu w minionym kwartale ubyło nieco debetówek, przez co dał się wyprzedzić swojemu francuskiemu konkurentowi. Miejscami zamieniły się również Handlowy z Pocztowym. W obu bazy kart debetowych zmalały w okresie od października do grudnia ub. roku, ale w Pocztowym spadek był większy niż w Citi.

Jak widzicie w tabeli, większość kart wydanych przez banki z Polski umożliwia już wykonywanie transakcji zbliżeniowych. Niemniej wciąż kilka milionów plastików wymaga wkładania karty do terminala. Droga do zastąpienia wszystkich kart stykowych tymi nowszej generacji jest więc jeszcze daleka.

Przeczytajcie także: Najwięksi wydawcy kart kredytowych w Polsce

A na koniec jeszcze kilka uwag co do samych danych. Zbierałem je poprzez ankietę rozesłaną do biur prasowych poszczególnych instytucji. Nie wszystkie zdecydowały się udzielić odpowiedzi. Stąd brak w zestawieniu np. Nest Banku, Idea Banku i banków samochodowych Toyoty oraz Volkswagena. Między innymi z tego powodu ogólna liczba kart debetowych w raporcie jest niższa niż wynika to ze statystyk NBP. Według nich na koniec września ub. roku (to najświeższe dane jakie są dostępne) na rynku było 27,9 mln kart. Pamiętajcie jednak, że NBP uwzględnia również karty wydawane klientom biznesowym.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.