Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Nie trzeba zmian w prawie, aby wyrugować z Polski kryptowaluty. mBank też zamyka rachunki bitcoinowym giełdom

Nie trzeba zmian w prawie, aby wyrugować z Polski kryptowaluty. mBank też zamyka rachunki bitcoinowym giełdom

Działania KNF-u zdają się potwierdzać hipotezę, że nadzór chce tak uprzykrzyć życie kryptowaluciarzom, by wynieśli się z Polski sami

Jak donosi Business Insider, mBank jest trzecią instytucją na polskim rynku, która zdecydowała się wypowiedzieć umowy rachunków biznesowych firmom prowadzącym giełdy kryptowalut. Informację tę potwierdził w rozmowie z serwisem rzecznik instytucji Krzysztof Olszewski. Jak powiedział, reprezentowany przez niego bank nie nawiązuje relacji z przedsiębiorstwami handlującymi krytpowalutami.

Wcześniej podobne działania podjęły już BZ WBK i Pekao, o czym mogliście przeczytać tutaj. Za każdym razem decyzje te tłumaczone były w ten sam sposób co przez mBank. Powoływano się przy tym na ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która nakazuje bankom sprawdzać skąd pochodzą środki ich klientów. Kryptowaluty mają im uniemożliwiać wypełnianie tych obowiązków.

Przeczytajcie także:  Coraz bliżej regulacji kryptowalut

Co ważne decyzje banków były poprzedzone pismem Komisji Nadzoru Finansowego sprzed paru miesięcy, w którym nadzór zaleca podjęcie tego rodzaju działań. I zbiega się w czasie z dodaniem przez KNF do listy tzw. ostrzeżeń publicznych dwóch giełd kryptowalutowych BitBay i Abucoins. Nadzór prawdopodobnie będzie chciał umieścić na niej wszystkie znane mu platformy umożliwiające zakup cyfrowych pieniędzy.

Jednocześnie parę tygodni temu przewodniczący KNF Marek Chrzanowski stwierdził, że nie widzi aktualnie konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w prawie, których celem miałoby być zakazywanie inwestycji w kryptowaluty. Jego zdaniem nie stanowią one poważnego ryzyka dla bezpieczeństwa systemu finansowego w Polsce.

Przeczytajcie także:  To już chyba koniec aplikacji na Windows

Wygląda więc na to, że w kwestii bitcoina i innych tego typu instrumentów polski nadzór doszedł do wniosku, że wprowadzenie zakazu inwestycji w nie będzie trudne a i jego egzekwowanie obarczone ryzykiem niepowodzenia. Prowadzi więc przemyślaną politykę polegającą na takim uprzykrzaniu życia firmom ułatwiającym inwestycje w kryptowaluty, aby wyniosły się z Polski same, bez odgórnych nakazów.

To oczywiście nie oznacza, że zwolennicy krytpowalut z Polski nie będą mogli w nie inwestować. Będą mogli korzystać z usług na przykład zagranicznych giełd albo nawet polskich, które przeniosą swoją działalność do krajów ościennych. Jednak w sytuacji gdy w związku z inwestycjami w cyfrowe pieniądze wybuchnie jakiś kryzys, polski nadzór będzie mógł spać spokojnie. Tak jak w 2008 roku, gdy kłopoty związane z krachem na instrumentach typu subprime ominęły Polskę m.in. dlatego, że żaden bank z Polski nie zdążył na większą skalę w nie zainwestować.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 3087 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Sprawiają, że pożyczanie pieniędzy jest proste jak nigdy dotąd. Kontomatik drugim nominowanym do tytułu Fintech Roku

Kontomatik znalazł się w grupie kilku fintechów z Polski, które mają szansę na tytuł. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Śląski obniża do 50 euro odpowiedzialność klientów za fraudy kartowe. Wkrótce to będzie standard

Obniżenie limitu z obecnych 150 euro wymusza dyrektywa PSD II i przepisy związanych z nią tzw. RTS-ów

Postawili na blockchain, zaoferowali aplikację mobilną i telematykę. Bacca nominowana do tytułu Fintech Roku

Bacca jest jednym z kilku polskich fintechów, które mają szansę zdobyć tytuł. Zwycięzców poznacie już 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Tadeusz Kościński: polska karta nie była nam potrzebna po to, by mieć plastik z orłem, ale by obniżyć koszty akceptacji

Z wiceministrem w resorcie przedsiębiorczości i technologii Tadeuszem Kościńskim rozmawiam m.in. na temat programu Polski Bezgotówkowej, terminali w urzędach administracji publicznej i wpływie PSD II na rynek płatności bezgotówkowych

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

wOKrWHZ7Jrc
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.