Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

To chyba nie jest dobry pomysł. Włoski rząd będzie karać firmy za odmowę płatności kartą

Władze w Rzymie chcą, by konsumenci częściej niż dotąd korzystali z bezgotówkowych instrumentów płatniczych

Informacyjna Agencja Radiowa doniosła wczoraj o dość kontrowersyjnej decyzji włoskiego rządu ogłoszonej przez wiceministra gospodarki Luigiego Casero. Otóż włoskie władze postanowiły karać przedsiębiorców grzywną w wysokości 30 euro za każdym razem, gdy odmówią oni przyjęcia od konsumenta płatności kartą za produkt lub usługę o wartości min. 5 euro.

Przeczytajcie także: Bardziej cashless jak te knajpy być nie można

Zdaniem Casero Włosi płacą za zakupy kartą dwa razy rzadziej niż statystyczny obywatel Unii Europejskiej. Wiceminister gospodarki Italii uważa, że przyczyny tego stanu rzeczy są dwie. Po pierwsze włoskie firmy i obywatele posługując się gotówką chcą ukryć swoje wydatki i dochody przed fiskusem. Drugim powodem są wysokie koszty obsługi obrotu bezgotówkowego ponoszone przez właścicieli sklepów i placówek usługowych. Rząd włoski ma rozmawiać z bankami na temat obniżenia tych kosztów oraz podjąć działania zmierzające do wprowadzenia ulgi podatkowej dla płacących kartami.

Domyślacie się zapewne, że jestem zwolennikiem rozwoju obrotu bezgotówkowego. Z założenia cieszą mnie zatem wszelkie inicjatywy zmierzające do popularyzacji takich instrumentów jak karty czy płatności mobilne. Niemniej wydaje mi się, że droga obrana przez włoski rząd to ślepy zaułek. Mój stosunek do decyzji o karaniu za odmowę przyjęcia karty doskonale oddaje przysłowie mówiące o tym, że z niewolnika nie ma robotnika. Idę o zakład, że metoda kija nie zadziała, a Włosi w myśl innego przysłowia o wnuczku, który na złość babci odmroził sobie uszy, znajdą sposób na obejście nowych przepisów i wciąż preferować będą gotówkę.

Przeczytajcie także: Tak się psuje strefę płatnego parkowania

W tym kontekście z zainteresowaniem i nawet niecierpliwością czekam na uruchomienie programu rozbudowy sieci akceptacji kart w Polsce realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju oraz banki, organizacje płatnicze i agentów rozliczeniowych. Zakłada on finansowanie instalacji oraz obsługi terminala płatniczego w każdej małej czy średniej firmie, która dotąd nie przyjmowała płatności kartami. To marchewka, dzięki której wielu przedsiębiorców dostanie szansę przekonania się do obrotu bezgotówkowego. Być może kij nie będzie potrzebny?

Fot. Ingenico

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2549 artykułów

Inne artykuły tego autora:

"Uważaj na kryptowaluty" kontra "Uważaj na waluty". Jest reakcja na kampanię KNF i NBP w sprawie cyfrowych pieniędzy

W internecie pojawiła się strona uwazajnawaluty.pl, która przedstawia wady pieniędzy emitowanych przez banki centralne

Play rozwiązał worek z aplikacjami ubezpieczeniowymi. W styczniu swoją zaprezentuje TU Europa. Nad kolejną pracuje Bacca

W kilka godzin po prezentacji apki Play Ubezpieczenia na prezentację swojej aplikacji zaprosiła TU Europa

Play uruchamia mobilny market ubezpieczeniowy. Ma być szybko, łatwo i tanio dzięki automatyzacji

Aplikacja Play Ubezpieczenia na urządzenia z Androidem ma znaleźć się w markecie Google Play dzisiaj. W App Store pojawi się jeszcze przed Nowym Rokiem

Blik nie odpuszcza terminali. Wkrótce jego kodami będzie można płacić w urządzenia Polskich ePłatności

Spółka potwierdza, że planuje udostępnić Blika na swoich terminalach na przełomie I i II kwartału przyszłego roku

Informacje o emocjach. To kolejne dane, które dla firm mogą być równie cenne, jak to gdzie byliście, albo co kupiliście

Zdaniem doktor Aleksandry Przegalińskiej z Massachusetts Institute of Technology informacje o tym jak klient się czuł podczas zakupu, mogą wkrótce decydować o tym, jaką ofertę dostanie od banku czy sklepu

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.