Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

To chyba nie jest dobry pomysł. Włoski rząd będzie karać firmy za odmowę płatności kartą

Władze w Rzymie chcą, by konsumenci częściej niż dotąd korzystali z bezgotówkowych instrumentów płatniczych

Informacyjna Agencja Radiowa doniosła wczoraj o dość kontrowersyjnej decyzji włoskiego rządu ogłoszonej przez wiceministra gospodarki Luigiego Casero. Otóż włoskie władze postanowiły karać przedsiębiorców grzywną w wysokości 30 euro za każdym razem, gdy odmówią oni przyjęcia od konsumenta płatności kartą za produkt lub usługę o wartości min. 5 euro.

Przeczytajcie także: Bardziej cashless jak te knajpy być nie można

Zdaniem Casero Włosi płacą za zakupy kartą dwa razy rzadziej niż statystyczny obywatel Unii Europejskiej. Wiceminister gospodarki Italii uważa, że przyczyny tego stanu rzeczy są dwie. Po pierwsze włoskie firmy i obywatele posługując się gotówką chcą ukryć swoje wydatki i dochody przed fiskusem. Drugim powodem są wysokie koszty obsługi obrotu bezgotówkowego ponoszone przez właścicieli sklepów i placówek usługowych. Rząd włoski ma rozmawiać z bankami na temat obniżenia tych kosztów oraz podjąć działania zmierzające do wprowadzenia ulgi podatkowej dla płacących kartami.

Domyślacie się zapewne, że jestem zwolennikiem rozwoju obrotu bezgotówkowego. Z założenia cieszą mnie zatem wszelkie inicjatywy zmierzające do popularyzacji takich instrumentów jak karty czy płatności mobilne. Niemniej wydaje mi się, że droga obrana przez włoski rząd to ślepy zaułek. Mój stosunek do decyzji o karaniu za odmowę przyjęcia karty doskonale oddaje przysłowie mówiące o tym, że z niewolnika nie ma robotnika. Idę o zakład, że metoda kija nie zadziała, a Włosi w myśl innego przysłowia o wnuczku, który na złość babci odmroził sobie uszy, znajdą sposób na obejście nowych przepisów i wciąż preferować będą gotówkę.

Przeczytajcie także: Tak się psuje strefę płatnego parkowania

W tym kontekście z zainteresowaniem i nawet niecierpliwością czekam na uruchomienie programu rozbudowy sieci akceptacji kart w Polsce realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju oraz banki, organizacje płatnicze i agentów rozliczeniowych. Zakłada on finansowanie instalacji oraz obsługi terminala płatniczego w każdej małej czy średniej firmie, która dotąd nie przyjmowała płatności kartami. To marchewka, dzięki której wielu przedsiębiorców dostanie szansę przekonania się do obrotu bezgotówkowego. Być może kij nie będzie potrzebny?

Fot. Ingenico

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.