Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy podmiot w rejestrze MIP-ów. To krakowska spółka W1, stojąca za usługą Wallet One

Z listy wykreślono firmę Versum, która pod koniec ubiegłego roku połączyła się z Booksy

Na liście małych instytucji płatniczych pojawił się nowy podmiot: krakowska spółka W1. Tym samym w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego znaleźć można już 101 aktywnych podmiotów (a 107 łącznie z tymi, które z różnych powodów zostały wykreślone). W ostatnich tygodniach na listę trafiły m.in. poznańskie spółki Ray i EasyPay, wywodząca się z Mysłowic firma GGDAB Polska oraz warszawski Spółdzielczy Operator Płatniczy

Przeczytajcie także: Fintech Smartney nawiązał współpracę z PayU

Spółka W1 stoi za usługą Wallet One, w ramach której oferuje klientom m.in. konto wielowalutowe (umożliwia zakupy online w skali globalnej), przelewy wykonywane przy użyciu maila, kart płatniczych czy SMS-ów oraz zapewnia szeroką sieć punktów wpłaty i wypłaty gotówki. Z tych rozwiązań można korzystać za pomocą aplikacji dostępnej na platformy Android oraz iOS. Firma chwali się, że jej narzędzia używa 15 partnerów oraz 12 mln użytkowników. W spisie jej usług dostępnym w rejestrze KNF znaleźć zaś można m.in. wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku, wydawanie instrumentów płatniczych, wykonywanie transakcji płatniczych, w tym transfer środków przy użyciu karty lub przez wykonanie przelewu, a także usługi przekazu pieniężnego.

Jednocześnie warto dodać, że z listy MIP wykreślono kolejny podmiot. Mowa o spółce Versum, która pojawiła się w rejestrze w październiku 2020 roku. Z serwisu cashless.pl możecie się dowiedzieć, że dostarczała ona oprogramowanie dla fryzjerów i kosmetyczek do zarządzania salonem, umożliwiające m.in. rezerwacje online czy dostęp do różnych form płatności poprzez system Moment Pay. Podmiot ten połączył się z konkurencją – firmą Booksy.

Przeczytajcie także: Płatności odroczone Twisto w 10 tys. nowych e-sklepów

Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Wiąże się to jednak z ograniczeniami – MIP może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies