Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna firma z dostępem do danych bankowych. W rejestrze KNF pojawił się inFakt

InFakt to krakowska spółka świadcząca usługi księgowe

Komisja Nadzoru Finansowego poszerzyła rejestr tzw. dostawców świadczących wyłącznie usługę dostępu do informacji o rachunku. Do niedawna w spisie znaleźć można było sześć firm: Kontomatik, Banqware, Ramp Link, Easy Check, Transactionlink oraz AIS Gateway. Dwa ostatnie pojawiły się na liście w marcu. Teraz dołącza do nich inFakt. To krakowska spółka świadcząca usługi z zakresu księgowości.

Przeczytajcie także: W Alior Online można już kupić ubezpieczenia komunikacyjne

Przywołany rejestr KNF powstał po wejściu w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Wprowadziła ona do polskiego prawa zasady otwartej bankowości, regulowanej przez dyrektywę PSD II. Zgodnie z tymi przepisami tzw. podmioty trzecie (np. fintechy) mogą oferować różne usługi z wykorzystaniem danych zgromadzonych na rachunkach bankowych swoich klientów. Jedną z takich usług jest Account Information Service (AIS). Firma, która już posiada licencję np. krajowej instytucji płatniczej, może ją rozszerzyć o AIS. Jeśli jednak zamierza świadczyć wyłącznie usługi dostępu do informacji o rachunku, to nie musi się ubiegać o licencję KIP. Wystarczy, że uzyska wpis do rejestru podmiotów oferujących tę funkcję.

Przeczytajcie także: Aegon umożliwia zdalny zakup polis na życie

InFakt powstał w Krakowie, w 2009 roku. Firma świadczy usługi z zakresu księgowości. Klient załatwia sprawy telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Do swojej dyspozycji ma aplikację, dzięki której można wystawiać faktury, zadawać pytania księgowemu i mieć stały podgląd istotnych informacji dotyczących firmy. Użytkownik otrzymuje przypomnienia o zbliżających się płatnościach, dokumenty przechowuje natomiast w wirtualnym sejfie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies