Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
UFG przymierza się do budowy Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Czego można się spodziewać po nowym systemie?

Ustawa zakładająca utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego została skierowana pod obrady Sejmu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przymierza się do utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Na stronie UFG pojawiła się informacja o rozpoczęciu procedury rozeznania rynku w przedmiocie zaprojektowania, budowy i utrzymania e-usług DFG.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny miałby stanowić mechanizm, który zwiększy ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminuje ryzyko utraty przez nabywców środków finansowych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Pomysł jego utworzenia zawarto w rządowym projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Projekt, przyjęty przez Radę Ministrów, został skierowany pod obrady Sejmu.

Przeczytajcie także: UFG modernizuje system do wykrywania nieubezpieczonych

Jeśli ustawa o DFG zostanie uchwalona, to nowe przepisy wejdą w życie z rocznym vacatio legis. Oznacza to, że UFG, któremu planuje się powierzyć budowę DFG, będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury. Dlatego zawczasu instytucja zaczyna analizować, jak pracochłonne będzie to zadanie. – Postępowanie RFI wynika z tego, że Fundusz musi wiedzieć, ile miałoby kosztować zbudowanie systemu do DFG, jeśli ustawodawca przypisze nam takie zadanie – mówi Damian Ziąber z UFG.

Zgodnie z założeniami ustawy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny miałby stanowić wyodrębniony rachunek w UFG. Rachunek ten byłby zasilany głównie ze składek należnych od deweloperów. Z dokumentacji umieszczonej na stronie UFG można się dowiedzieć, jak Fundusz wyobraża sobie to narzędzie. Do obsługi DFG miałaby powstać platforma, która służyłaby deweloperom, bankom czy syndykom masy upadłościowej, a także nabywcom mieszkań. Ci ostatni mogliby online uzyskać dostęp do informacji o umowach deweloperskich, których są stroną, a w razie upadłości dewelopera wystąpić za pośrednictwem platformy o zwrot środków.

Przeczytajcie także: Skąd ubezpieczyciel wie, ile macie szkód

W specyfikacji zaznaczono, że system miałby m.in. umożliwiać obywatelom elektroniczną komunikację z DFG, a papierowe dokumenty załączane do wniosków mają być przetwarzane na postać elektroniczną za pomocą technik OCR i zapisywane w postaci rekordu systemowego. Użytkownik ma również otrzymywać powiadomienia SMS lub e-mail o zmianach statusu jego sprawy.

W założeniach do systemu przewidziano również wiele usług i udogodnień kierowanych do deweloperów i banków obsługujących rachunki powiernicze, których pełny opis znajduje się w dokumencie przygotowanym przez UFG.

UFG prowadzi już fundusze gwarancyjne dla branży ubezpieczeniowej i turystycznej.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: UFG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies