Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy przetarg UFG. Fundusz zmodernizuje system do wykrywania nieubezpieczonych. Zapowiedziano też nowe e-usługi dla kierowców

Przy okazji modernizacji systemu usprawniona zostanie obsługa kierowców płacących kary za brak OC, będzie można również zgłosić chęć otrzymywania powiadomień SMS/mail o końcu ubezpieczenia, polisach i szkodach

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił przetarg, w ramach którego poszukuje wykonawcy Systemu Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych (ubezpieczeń OC komunikacyjnych i OC rolników). Jak wynika ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia, będzie to system, który ma jeszcze podnieść skuteczność UFG w wykrywaniu nieubezpieczonych pojazdów (i rolników), usprawnić sam proces weryfikacji podejrzenia o braku polisy, a także zapewnić dodatkowe usługi dla kierowców – zarówno tych ubezpieczonych, jak i tych, których UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC. Szacowana wartość zamówienia wynosi ponad 13,8 mln zł. A uruchomienie produkcyjne systemu i odbiór końcowy przewidziane są w harmonogramie na drugą połowę 2023 r.

Przeczytajcie także: Uzdalnianie ubezpieczeń w 2020 r.

Z perspektywy ubezpieczonych najciekawsza jest zapowiedź uruchomienia e-usług dla obywateli i przedsiębiorców. Przede wszystkim osoby, które otrzymały wezwanie do zapłaty, będą mogły załatwić całą sprawę poprzez internet: odwołać się od wezwania, przekazać dokumenty dotyczące sprawy lub uregulować opłatę na indywidualne konto w dogodnej zdalnej formie.

Z kolei każdy kierowca posiadający konto na portalu UFG, poza dostępem do historii ubezpieczeń i zgłoszonych w ich ramach szkód, będzie mógł otrzymywać bezpłatne powiadomienia SMS-em lub e-mailem o kończącym się okresie ubezpieczenia czy o rejestracji w bazie UFG zmian w jego umowach ubezpieczenia lub zawarciu nowych. Dzięki temu będzie można szybciej zareagować, gdyby zawarta umowa nie została zarejestrowana w bazie UFG, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przy kontroli. Powiadomienia będą również wysyłane w związku ze zgłoszeniem szkody z polisy.

Przeczytajcie także: Opłaty za brak OC komunikacyjnego w górę

Natomiast dla samego UFG szczególnie istotne jest, że nowy system zastąpi dotychczas funkcjonujący, nieco przestarzały serwis do obsługi opłat i skupi wszystkie funkcje związane z wykrywaniem nieubezpieczonych, takie jak m.in. obsługa zawiadomień o braku ubezpieczenia od zewnętrznych organów (które obecnie często napływają tradycyjną pocztą), weryfikacja zasadności zawiadomień, automatyczne generowanie i wysyłka wezwania do zapłaty, upomnienia i wystawienie tytułu wykonawczego, obsługa wpłat, wniosków i skarg. System ma też oczywiście być zintegrowany z zewnętrznymi bazami danych oraz bazą samego UFG, aby usprawnić wykrywanie nieubezpieczonych pojazdów.

UFG jest jedynym podmiotem uprawnionym do nakładania i egzekucji opłat za brak OC komunikacyjnego. Informacje na ten temat może pozyskiwać od policji, organów celnych, straży granicznej, urzędów zajmujących się rejestracją pojazdów, Inspekcji Transportu Drogowego i innych organów. Jeszcze kilka lat temu zawiadomienia od tych instytucji stanowiły podstawę większości wykryć nieubezpieczonych kierowców. Obecnie jednak w 80 proc. przypadków UFG ustala lukę w ubezpieczeniu na podstawie własnej bazy. Dane z niej Fundusz konfrontuje z informacjami z Centralnej Ewidencji Pojazdów i na tej podstawie typuje te, co do których zachodzi podejrzenie braku ubezpieczenia. Takich spraw Fundusz prowadzi 210 tys. (stan na maj 2020 r.), z czego znaczna część – po weryfikacji z zakładami ubezpieczeń – kończy się wezwaniem do zapłaty. W 2019 r. takich wezwań wystosowano prawie 126 tys., podczas gdy jeszcze pięć lat wcześniej, w 2014 r., było ich nieco ponad 56 tys.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies