Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP uruchomił urządzenia do zamiany monet na banknoty. W przyszłości maszyny mają korzystać z Blika

Nowe urządzenia zainstalowano we wszystkich oddziałach okręgowych NBP

Narodowy Bank Polski informuje o zainstalowaniu i uruchomieniu we wszystkich swoich oddziałach okręgowych maszyn do zamiany bilonu na banknoty. Urządzenia znajdują się w salach operacyjnych oddziałów i są dostępne w dni pracujące od godz. 8 do godz. 14. Urządzenia pozwalają na szybką zamianę dużej liczby monet na banknoty.

Przeczytajcie także: Credit Agricole podnosi ceny starych pakietów

Z komunikatu NBP wynika, że operacja zamiany rozpoczyna się od samodzielnego wsypania przez klienta na tackę urządzenia wymieszanych monet powszechnego obiegu od 1 gr do 5 zł. Maszyna automatycznie zlicza odebrane monety i drukuje potwierdzenie, na podstawie którego w kasie oddziału wypłacana jest równowartość przyjętych monet (w wybranych przez klienta nominałach). Od czynności zamiany monet nie jest pobierana prowizja. To ważne o tyle, że wiele banków komercyjnych za zamianę monet na banknoty każe sobie płacić.

Pojemność tacki na monety wynosi ok. 500 szt. monet 5 zł. Monety, które mają zostać przyjęte przez urządzenie, powinny być czyste, suche oraz pozbawione obcych przedmiotów (np. spinaczy, podkładek, żetonów, guzików itp.).

Przeczytajcie także: NBP przygotowuje strategię dla gotówki

Bank centralny pisze w swoim komunikacie, że uruchomione właśnie urządzenia przeznaczone są dla klientów indywidualnych. Nie powinny więc korzystać z nich firmy, które otrzymują przychody w monetach, np. przedsiębiorcy obsługujący automaty vendingowe.

NBP deklaruje również, że pracuje nad wprowadzeniem do maszyn zliczających monety nowej funkcji. Dzięki niej klienci będą mogli otrzymywać równowartość wpłaconego bilonu na swój rachunek bankowy za pośrednictwem przelewu w systemie Blik. Wówczas nie trzeba już będzie iść do kasy, by odebrać pieniądze.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies