Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
UOKiK na wojnie z piramidami finansowymi. Firma Alternet ma zwrócić klientom pieniądze

Decyzja UOKiK-u względem firmy Alternet nie jest jeszcze prawomocna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, zgodnie z którą amerykańska firma Alternet ma zwrócić klientom powierzone jej pieniądze. Podmiot ten stworzył system promocyjny typu piramida, który jest niedozwolony w polskim prawie. Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Przeczytajcie także: Gorąco wokół bitcoina

Firma zachęcała klientów do zakupu na portalu Alternet pakietów w cenie od 10 do 100 dolarów. Działała także na platformie reklamowej Adblat, gdzie z kolei namawiała do nabycia tzw. statusów. Następnie obiecywała rzekome zyski w zamian za namówienie kolejnych osób do jednej z tych "inwestycji".

Z analizy UOKiK wynika, że wielu konsumentów mogło nie tylko nie otrzymać dodatkowych pieniędzy obiecywanych przez spółkę, lecz także stracić środki, które sami jej powierzyli. Z tych powodów UOKiK nakazał Alternetowi zwrot wpłat dokonanych przez polskich klientów. Firma została również zobowiązana do poinformowania klientów o możliwości otrzymania zwrotu środków. Pieniądze ma oddać w ciągu 30 dni od otrzymania wniosków w tej sprawie.

Przeczytajcie także: Nowe płatności w aplikacji Inpostu

W praktyce skłonienie Alternetu do wykonania nakazów UOKiK może się jednak okazać trudne. Firma ma bowiem siedzibę poza Unią Europejską – w Stanach Zjednoczonych. Decyzja, wydana przez Urząd, może jednak ułatwić konsumentom odzyskanie pieniędzy na drodze sądowej.

Przy okazji UOKiK przestrzega przed angażowaniem się w piramidy finansowe, które choć wydają się atrakcyjne, dają niewielką szansę zarobku, a za to wiążą się dużym ryzykiem straty finansowej.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: UOKIK

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies