Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Gorąca atmosfera wokół bitcoina, nie tylko ze względu na wahania kursu. Indie mogą zakazać obrotu kryptowalutą

Największa demokracja świata może zdelegalizować prywatne kryptowaluty i wprowadzić cyfrowy pieniądz banku centralnego

Bitcoin, a wraz z nim inne kryprowaluty, może niebawem zmagać się z poważnymi problemami w Indiach. Media donoszą, że niższa izba tamtejszego parlamentu zamierza wprowadzić przepisy, które zdelegalizują prywatne kryptowaluty w tym kraju. Przewiduje się pewne wyjątki, które miałyby pomóc promować technologię blockchain. A to z kolei byłby wstęp do stworzenia przez Indie cyfrowej waluty banku centralnego.

Przeczytajcie także: Więcej systemu mojeID w bankach spółdzielczych

Projekt nowego prawa przewiduje stworzenie ram, w których mógłby powstać oficjalny cyfrowy pieniądz. Za jego tworzenie odpowiadałby Bank Rezerw Indii. Warto podkreślić, że spór wokół kryptowalut trwa w tym kraju od kilku lat i rozstrzygał w nim nawet Sąd Najwyższy. Wątpliwości wciąż nie zostały jednak w pełni wyjaśnione, więc władze chcą zamknąć temat zmianą prawa. Wpłynęłoby to zarówno na lokalne firmy trudniące się tzw. wydobyciem kryptowalut czy obrotem nimi, jak i na globalny sektor cyfrowych walut – mowa przecież o drugim najludniejszym kraju świata.

Przeczytajcie także: Cztery nowe MIP-y w rejestrze KNF-u

Decydując się na CBDC i rugując z rynku pozostałe kryptowaluty, władze Indii chcą utrzymać kontrolę nad sektorem finansowym, o czym mówią już przedstawiciele innych banków centralnych. Niedawno szefowa EBC, Christine Lagarde, skrytykowała bitcoina i wezwała do jego globalnego uregulowania. Lagarde przekonuje też, że cyfrowe euro będzie lepszym rozwiązaniem i może się ono pojawić w ciągu pięciu lat. A jak sprawa przedstawia się w Polsce? Z nieoficjalnych doniesień wynika, że póki co NBP nie widzi argumentów przemawiających za wprowadzeniem cyfrowego złotego.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies