Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy Polska potrzebuje cyfrowej waluty banku centralnego? Argumenty za i przeciw podaje jeden z dyrektorów NBP

Kolejne banki centralne informują, że pracują nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego (tzw. CBDC) lub analizują możliwość jego wprowadzenia. Czy takie rozwiązanie ma sens w Polsce? Jeden z dyrektorów w NBP wyjawia swój pogląd na ten temat w artykule Obserwatora Finansowego

Jakie są korzyści i ryzyka wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w artykule opublikowanym w serwisie obserwatorfinansowy.pl m.in. Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Nardowego Banku Polskiego. Chociaż w tekście zaznaczono, że wyrażone w nim poglądy to osobiste przekonania autora i nie przedstawiają stanowiska banku centralnego, to warto dowiedzieć się, co o CBDC myśli ważny pracownik tej instytucji.

Przeczytajcie także: Pekao wycofuje z oferty większość lokat

Autorzy publikacji zwracają uwagę na fakt, że skutki wprowadzenia CBDC, czyli cyfrowego pieniądza wykorzystywanego przez banki, firmy i gospodarstwa domowe, w znacznej mierze zależą od formy takiej waluty oraz szczegółów jej wdrożenia. Dotyczy to m.in. powszechności dostępu do niej, oprocentowania zdeponowanych w niej środków czy anonimowości transakcji realizowanych przy jej pomocy.

Jeżeli kwestie szczegółów zejdą na dalszy plan, to, zdaniem autorów, w krajach o sprawnie funkcjonującym systemie płatniczym, a do takich należy Polska, trudno wskazać na jednoznaczne korzyści wynikające z wprowadzenia CBDC. W niektórych państwach rozwiniętych pojawienie się cyfrowej waluty banku centralnego może się wiązać z wypieraniem gotówki oraz wzrostem popularności bezgotówkowych rozwiązań prywatnych. Tu przykładem jest Szwecja, która już testuje cyfrową koronę, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl blisko rok temu. Z kolei w gospodarkach wschodzących wprowadzenie tego rozwiązania mogłoby ograniczać wykluczenie finansowe znacznej części społeczeństwa.

Przeczytajcie także: Polska gospodarka szybko się cyfryzuje

Polsce nie doskwierają te problemy. Autorzy powołali się na raport NBP "System Płatniczy w Polsce" z grudnia 2019 roku, z którego wynika, że udział płatności gotówkowych w liczbie płatności detalicznych w ostatnich kilkunastu latach wyraźnie się obniżył, ale konsumenci wciąż deklarują, że większość transakcji dokonywana jest przez nich w formie gotówkowej. System płatniczy w naszym kraju działa efektywnie, koszty jego funkcjonowania są niskie, a poziom bezpieczeństwa wysoki.

Zdaniem autorów artykułu w Obserwatorze Finansowym trudno wskazać na ewentualne korzyści CBDC, ale inaczej jest z kwestią ryzyka dla systemu finansowego. Skutkiem wprowadzenia CBDC miałoby być przynajmniej częściowe wycofanie depozytów utrzymywanych w bankach i ich transfer na nowy instrument. W efekcie pojawiłoby się ryzyko destabilizacji sektora bankowego. Banki komercyjne musiałyby poszukać innych źródeł finansowania kredytów, a oprocentowanie tych ostatnich zapewne by wzrosło.

Przeczytajcie także: Cinkciarz wprowadza rozrywkę do swojego e-sklepu

Zdaniem autorów publikacji brak jednoznacznych korzyści oraz istnienie ryzyka hamują banki centralne, przynajmniej te największe, przed wprowadzeniem CBDC. W tym gronie wymieniono też Europejski Bank Centralny, co jest ciekawym wątkiem, ponieważ niedawno szefowa EBC, Christine Lagarde, stwierdziła, że cyfrowe euro powinno się pojawić w ciągu pięciu lat. Miałoby to wynikać z wysokiego popytu na cyfrowe waluty. Najlepiej ów popyt obrazuje chyba wzrost wartości bitcoina, który Lagarde uznała za aktywa wysoce spekulacyjne i wymagające regulacji na poziomie globalnym.

Źródło: Obserator Finansowy

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies