Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Marzy Wam się wyjazd zagraniczny, ale boicie się, że koronawirus pokrzyżuje Wasze plany? Przyda się ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zapewnia zwrot wydatków na wyjazd, który trzeba było odwołać np. z uwagi na zarażenie koronawirusem. Można je zawrzeć online

Z powodu pandemii koronawirusa turystyka zagraniczna na dłuższy czas właściwie zamarła. Jednak pomimo obowiązujących ograniczeń i kwarantanny coraz więcej osób zaczyna rozważać wyjazd poza Polskę, a w ofertach biur podróży można znaleźć zarówno bliskie, europejskie kierunki, jak i bardziej egzotyczne miejsca wypoczynku. Zarówno ci, którzy zamierzają wybrać się na krótki urlop w najbliższych tygodniach, jak i ci, którzy już myślą o wyjeździe wakacyjnym, zapewne obawiają się, że być może ich plany pokrzyżuje zarażenie koronawirusem. Pomocne może się w takiej sytuacji okazać ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, które zapewnia zwrot poniesionych kosztów, jeśli klient musi z określonych w umowie powodów odwołać wyjazd lub go przerwać. Przy wyborze konkretnej oferty trzeba jednak koniecznie upewnić się, że obejmuje ona ryzyko rezygnacji z uwagi na zachorowanie na covid-19.

Przeczytajcie także: Czym są ubezpieczenia na żądanie?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej to produkt oferowany przez wiele firm. Często propozycję zawarcia takiej umowy klienci otrzymują już ze strony biura podróży, które pośredniczy w sprzedaży. Produkt ten można jednak kupić też samodzielnie np. na stronie internetowej ubezpieczyciela. W ten sposób można ubezpieczyć wakacje nabyte u touroperatora, samodzielnie zorganizowany wypoczynek (np. bilet samolotowy i apartament) czy nawet pojedyncze składniki wyjazdu za granicę (np. sam bilet na transport lub sam pokój w hotelu).

Cena zależy od wartości wycieczki, ale oferty zaczynają się już od parudziesięciu złotych za wyjazd. Warto pamiętać, że z decyzją o zakupie tego typu ochrony nie można zbyt długo zwlekać. Ubezpieczyciele zazwyczaj zastrzegają, że umowę można zawrzeć co najwyżej kilka-kilkanaście dni po wykupieniu wycieczki. Jeśli zaś korzystacie z oferty last minute i do Waszego wyjazdu zostało nie więcej niż 30 dni, to należy się spodziewać, że towarzystwo obejmie Was ochroną, tylko jeśli wykupicie ubezpieczenie w tym samym dniu co wycieczkę. W ten sposób firmy chronią się przed nieuczciwymi klientami, którzy o polisie zaczynają myśleć dopiero wtedy, gdy ich wyjazd zaczyna stawać pod znakiem zapytania.

Każdy ubezpieczyciel może określić własny katalog powodów rezygnacji z wycieczki, które uprawniają do uzyskania odszkodowania. Zazwyczaj jednak w zakresie znajdują się: śmierć, nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub jego osoby bliskiej, komplikacje związane z ciążą, utrata pracy, poważne zdarzenie losowe powodujące szkody w miejscu zamieszkania ubezpieczonego np. włamanie, pożar, zalanie, huragan, a także np. udokumentowana kradzież dokumentów niezbędnych do wyjazdu czy otrzymanie wezwania do obowiązkowego stawienia się przed sądem.

Przeczytajcie także: Polisę od Beesafe możecie przechowywać w Apple Wallet

Przez długi czas firmy zastrzegały w warunkach umowy, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie obejmuje zdarzeń związanych z epidemią. To standardowy zapis, który miał chronić ubezpieczycieli przed masowym napływem roszczeń. Jednak nadejście pandemii koronawirusa skłoniło część firm do zmiany podejścia. To bardzo pozytywny krok, bo dzięki niemu klienci mają dostęp do produktu, który odpowiada na ich realną potrzebę i chroni przed tym, czego wielu z nich się obecnie najbardziej obawia, wykupując wycieczkę.

Jak wspomniałam, nie każde ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży obejmuje ryzyko zachorowania na covid-19, dlatego należy się koniecznie zapoznać z warunkami oferty przed dokonaniem wyboru. W ostatnim czasie na takie rozszerzenie zakresu zdecydowała się np. Europa. Ochrona działa w przypadku stwierdzenia zakażania koronawirusem u samych podróżujących lub hospitalizacji z powodu tej choroby osób im bliskich, ale niebędących uczestnikami wyjazdu. W podstawowym wariancie wymagane jest dopłacenie dodatkowej składki, jeśli klient chce włączyć tę klauzulę do zakresu ubezpieczenia, a w wariancie rozszerzonym ochrona ta jest już w standardzie. Umowę można zawrzeć u agenta lub na stronie ubezpieczyciela.

Przeczytajcie także: Jak płacić w sklepach internetowych?

Polisę zapewniającą ochronę na wypadek zachorowania na covid-19 możecie również kupić online np. na stronie Axy czy Ergo Ubezpieczenia Podróży. Także Signal Iduna umożliwia rozszerzenie ochrony o tzw. klauzulę covidową, która zapewnia zwrot kosztów podróży w razie nagłego zachorowania ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, a także w razie odmowy wpuszczenia na pokład samolotu z powodu gorączki (38 st. C lub więcej) oraz objawów infekcji koronawirusem.

Wyjeżdżający powinni również pamiętać o odpowiedniej polisie turystycznej, chroniącej ich w razie różnych zdarzeń podczas wyjazdu zagranicznego – takich jak np. zachorowanie (nie tylko na covid) czy nieszczęśliwy wypadek. Koszty pomocy lekarskiej w niektórych krajach są bowiem bardzo wysokie, a i sama organizacja leczenia może być nie lada wyzwaniem. Większość ubezpieczycieli traktuje zarażenie koronawirusem jak każde inne zachorowanie i gwarantuje w tej sytuacji swoją pomoc. Niektórzy zapewniają również przedłużenie ochrony, jeśli turysta będzie musiał przedłużyć wyjazd ze względu na objęcie kwarantanną na miejscu podróży. Również w tym przypadku warto więc sprawdzić warunki poszczególnych ofert.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies